Polonia este noua campioană europeană la volei masculin

Sport 15 Septembrie 2009 / 00:00 422 accesări

Campionatul European de volei masculin s-a încheiat duminică, la Izmir, cu o finală inedită. Polonia şi Franţa şi-au disputat medalia de aur, cîştig de cauză avînd polonezii, cu scorul de 3-1 (29-27, 25-21, 16-25, 26-24), în faţa a 2.000 de suporteri entuziaşti prezenţi în tribunele sălii Halkapinar. Cele două formaţii se întîlniseră şi în faza grupelor, cînd se înregistrase acelaşi scor. În finala mică: Bulgaria - Rusia 3-0 (25-18, 26-24, 25-21). Sîmbătă, în penultimul act al competiţiei, francezii produseseră o uriaşă surpriză, eliminînd Rusia, marea favorită, după un meci maraton care a durat 134 de minute. A fost 3-2 pentru Franţa, pe seturi 25-18, 25-22, 25-27, 15-25, 17-15, după ce Rusia a condus în tie-break cu 8-4 şi 13-11! În cealaltă semifinală, Polonia a învins Bulgaria cu 3-0 (25-19, 30-28, 25-20).

Acesta este primul titlu continental pentru Polonia, care a terminat competiţia fără înfrîngere în cele opt meciuri disputate. Antrenorul Daniel Castellani s-a bazat în Turcia pe următorii jucători: Zagumny - Gruszka, Plinski, Mozdzonek, Bakiewicz, Kurek şi libero Gacek (au mai jucat Nowakowski, Jarosz, Bartman, Woicki şi Ruciak). Locul 5 a fost ocupat de Serbia, care împreună cu primele patru clasate a obţinut calificarea directă la Campionatul European din 2011. Iată şi lista celor mai buni jucători ai turneului final: cel mai eficace jucător: Antonin Rouzier (Franţa); cel mai bun coordonator: Pawel Zagumny (Polonia); cel mai bun trăgător: Aleksandr Volkov (Rusia); cel mai bun jucător la serviciu: Iuri Berejko (Rusia); cel mai bun jucător la blocaj: Viktor Iosifov (Bulgaria); cel mai bun jucător la preluare: Stephane Antiga (Franţa); cel mai bun libero: Hubert Henno (Franţa); cel mai bun jucător al competiţiei (MVP): Piotr Gruszka (Polonia).