Porgras, departe de podium la CM de la Tokyo

CM de gimnastică

Sport 14 Octombrie 2011 / 00:00 448 accesări

După au ratat podiumul în competiţia pe echipe de la Campionatul Mondial, care are loc în aceste zile la Tokyo (Japonia), gimnastele pregătite de Octavian Bellu şi Mariana Bitang nu au strălucit nici în finala concursului individual compus, desfăşurat ieri. Cotată cu şanse la medalii, Ana Porgras, sportivă legitimată la CS Farul Constanţa, a început în forţă şi, după prima rotaţie, în care a evoluat la bârnă, unde deţine titlul de campioană mondială, era pe locul 3, cu 15,100 puncte. A urmat solul, cu mici erori, notat cu 13,966p, şi săriturile, unde a obţinut 14,100p, iar constănţeanca a ajuns pe locul 5. Speranţele la o medalie s-au spulberat însă după ultima rotaţie, 14,133p la paralele, iar Porgras a încheiat întrecerea pe locul 6, cu un total de 57,299p. Din păcate, competiţia de la Tokyo s-a încheiat pentru sportiva de la CS Farul, care nu a reuşit să se califice în finalele pe aparate. Cealaltă reprezentantă a României, Raluca Haidu, a terminat doar pe locul 18 la individual compus, cu 54,814p. Titlul mondial i-a revenit americancei Jordyn Wieber, pe locul 2 a urcat rusoaica Victoria Komova, în timp ce bronzul a fost cucerit de chinezoaica Jinnan Yao. Astăzi, Flavius Koczi va participa în ultimul act la individual compus, la masculin.