Porto s-a dezlănţuit după pauză

Fotbal / UEFA Europa League, semifinale, manşa tur

Sport 29 Aprilie 2011 / 00:00 592 accesări

Aseară s-au disputat întâlnirile din manşa tur a semifinalelor UEFA Europa League, în ambele meciuri gazdele obţinând victoria. FC Porto a revenit spectaculos în repriza a doua, după ce Villarreal a condus la pauză, succesul cu 5-1 (patru goluri fiind reuşite de Falcao) asigurând, în proporţie de 99%, prezenţa în finală a formaţiei la care evoluează şi internaţionalul român Cristi Săpunaru, titular în meciul de aseară. În cealaltă semifinală, Benfica Lisabona a trecut, cu 2-1, de Sporting Braga, astfel că returul va fi decisiv pentru stabilirea echipei care va lupta cu FC Porto pentru cucerirea trofeului.

Rezultate: FC Porto - Villarreal 5-1 (Falcao 49-pen., 67, 75, 90, Guarin 61/ Cani 45) şi Benfica Lisabona - Sporting Braga 2-1 (Jardel 50, Oscar Cardozo 59 / Vandinho 53). Partidele retur sunt programate joi, 5 mai, de la ora 22.05.