Portuarii au încheiat turul cu o victorie

Fotbal / Liga a III-a: Portul - Callatis 1-0

Sport 29 Noiembrie 2008 / 00:00 721 accesări

Ultima etapă a turului din Liga a III-a la fotbal a programat la Constanţa derby-ul dintre Portul şi Callatis Mangalia, două formaţii care altădată se numărau printre fruntaşele eşalonului secund, iar acum se zbat să evite retrogradarea în Liga a IV-a! După victoria la limită obţinută vineri, 1-0 cu Callatis Mangalia, Portul s-a distanţat de zona fierbinte a clasamentului. Prima repriză a fost destul de anostă, cu o singură ocazie importantă de gol, ratată de Dimcică, în min. 6. Meciul a “luat foc” după pauză, spiritele fiind inflamate de eliminarea lui I. Ilie, care a primit direct cartonaşul roşu în min. 32, pentru că şi-a călcat un adversar. În inferioritate numerică, oaspeţii s-au instalat la cîrma jocului şi au ratat deschiderea scorului prin Ene (min. 53), Erdinci Cogali (min. 59) şi Bobină (min. 67 şi 68). La poarta cealaltă, Răuţă s-a opus la şuturile lui Banoti (min. 54) şi Boritz (min. 72), dar s-a recunoscut învins la reluarea din 6 m a lui Militaru, după un corner. 1-0 pentru Portul a rămas rezultatul final, pentru că nou-intratul Zgubea a nimerit doar bara la faza din min. 80, cînd Ene l-a deposedat pe Poşircă în preajma careului gazdelor! Portul a terminat partida în zece oameni, Banoti fiind eliminat pentru un gest nesportiv. De remarcat că ambele eliminări au avut la origine semnalizări ale celor doi asistenţi (Bobeică la Ilie, respectiv Drăguşin la Banoti), pentru că mingea se juca în altă parte şi centralul Dan nu a observat nimic!

Au evoluat - Portul (antrenor Gabriel Şimu): David - Patache, Militaru, Poşircă, Ianţoc (71 Cealîcu) - Boritz, Grămoşteanu, Chiperi (62 Armencea), Banoti - Dimcică (77 Vintilă), Roşu (87 Barcău); Callatis (antrenor Cornel Turcu): Răuţă - Bardu, Marciuc, Bobină, Caţaroş - Erdinci Cogali, Chelu (63 Zgubea), I. Ilie, Ene - Enis Cogali (49 Bolat), Neacşu. Eliminaţi: Banoti (min. 90+2) - I. Ilie (min. 32). Arbitri: C. Dan (Chirnogi) - G. Drăguşin (Olteniţa) şi L. Bobeică (Călăraşi).