Portugalia reintră în cărţile calificării!

GRUPA B: DANEMARCA - PORTUGALIA 2-3 (Bendtner 41, 80 / Pepe 24, H. Postiga 36, Varela 87)

Sport 14 Iunie 2012 / 00:00 345 accesări

După 0-1 cu Germania, Portugalia era obligată să obţină cel puţin un punct din confruntarea cu incomoda echipă a Danemarcei, condusă de Morten Olsen, pentru a spera în continuare la calificarea în sferturi. Acesta a şi fost motivul pentru un joc mult mai ofensiv al lusitanilor, care au încercat să pună presiune încă din startul întâlnirii asupra porţii lui Andersen. Primele 20 de minute au fost însă destul de şterse, fără absolut nicio ocazie notabilă, singurul moment important fiind accidentarea mijlocaşului defensiv Zimling, înlocuit cu J. Poulsen. Dominarea teritorială a Portugaliei s-a materializat în cele din urmă în urma unei faze fixe: Moutinho a centrat perfect din lovitură de colţ, iar Pepe, scăpat din marcajul lui Kvist, a reluat de la 5 m, cu capul, la colţul scurt. Danemarca a încercat să echilibreze meciul, însă a fost surprinsă pe contraatac în min. 36, iar Helder Postiga a reluat imparabil de la 7 m după o pasă foarte bună a lui Nani: 2-0 pentru Portugalia şi meciul părea încheiat. Danezii nu au fost însă de acord, golul lui Bendtner din min. 41, după o fază care a făcut şah-mat apărarea lusitană, a anunţat o repriză secundă la fel de alertă. Accidentarea lui Rommedahl părea să uşureze misiunea Portugaliei, însă danezii au continuat să lupte pentru un gol care să îi aducă aproape de o miraculoasă calificare. După câteva situaţii foarte bune la poarta lui Rui Patricio, dar şi o situaţie monumentală de a marca pentru Cristiano Ronaldo (ratare din 10 m singur cu portarul), Bendtner a aruncat în aer tribunele cu reuşita din min. 80, când a egalat cu o lovitură de cap foarte bine plasată. Varela a înscris însă golul victoriei în min. 87, reuşită care readuce Portugalia în cursa pentru sferturile de finală. Ultima ocazie i-a aparţinut lui Shone, însă danezul a irosit şansa unui egal aproape cât o calificare pentru echipa sa.

Au evoluat - Danemarca (antrenor Morten Olsen): S. Andersen - S. Poulsen, Kjaer, Agger, Jacobsen - Kvist, Zimling (16 J. Poulsen) - Rommedahl (60 Mikkelsen), Eriksen, Krohn-Dehli (90 Schone) - Bendtner; Portugalia (antrenor Paulo Bento): Rui Patricio - J. Pereira, B. Alves, Pepe, F. Coentrao - Meireles (84 Varela), Veloso, Moutinho - Nani (87 Rolando), H. Postiga (64 Oliveira), Cr. Ronaldo. Cartonaşe galbene: J. Poulsen, Jacobsen / Meireles, Ronaldo. Au arbitrat: Craig Thomson (centru) - Alasdair Ross, Derek Rose (asistenţi) - William Collum, Euan Norris (asistenţi suplimentari - toţi din Scoţia) - Viktor Şveţov (rezervă - Ucraina).