Portugalia, triumf european pe pământ francez

Fotbal / Finala EURO 2016: PORTUGALIA - FRANŢA 1-0, după prelungiri

Sport 11 Iulie 2016 / 00:42 1479 accesări
Accidentarea lui Cristiano Ronaldo a dat peste cap planurile portughezilor, dar finalul a adus titlul european trupei lui Fernando Santos

Primul turneu final al Campionatului European de fotbal desfăşurat cu 24 de echipe la start s-a încheiat în noaptea de duminică spre luni, pe „Stade de France” din Saint-Denis, cu victoria reprezentativei Portugaliei, învingătoare cu 1-0 (Éder 109), după prelungiri, în confruntarea cu Franța. Portugalia a obţinut astfel în premieră titlul european, după ce în urmă cu 12 ani pierdea finala cu Grecia, disputată pe teren propriu. La ceremonia de închidere desfăşurată înaintea finalei Portugalia - Franța, pe gazon a fost inscripţionat cuvântul „MERCI”, iar David Guetta şi Zara Larsson au oferit spectatorilor din tribune şi milioanelor de telespectatori din faţa micilor ecrane un mic spectacol, precum şi melodia „This One's For You”, imnul oficial al EURO 2016. Iar spaniolul Xavi a prezentat suporterilor trofeul pe care Spania l-a câștigat în 2008 şi 2012, cel care a fost înmânat la final Portugaliei.

FĂRĂ CRISTIANO RONALDO

Duelul din ultimul act al turneului final nu a fost unul spectaculos în timpul regulamentar, miza confruntării influenţând jocul celor două echipe, la care s-a adăugat şi ieşirea din teren a vedetei Cristiano Ronaldo. Nani a expediat primul şut spre poartă în minutul 4, iar Sissoko a trimis şi el mingea mult peste poartă, în minutul 6. Portarul Rui Patrício a evitat deschiderea scorului în minutul 10, la reluările lui Griezmann şi Giroud, francezii fiind mai periculoşi în primul sfert de oră al partidei. Meciul a continuat cu Franţa la timonă şi cu Portugalia în aşteptatea unui contraatac salvator. Sissoko a fost aproape de gol în minutul 22, după care a venit schimbarea lui Cristiano Ronaldo, din minutul 25, din cauza unei accidentări după un contact cu Payet. Rui Patrício şi-a mai trecut în cont o intervenţie salvatoare la şutul lui Sissoko, din minutul 34, astfel că la pauză tabela de marcaj a rămas nemodificată. În repriza a doua abia în minutul 54 am notat şutul mult peste poartă al lui Pogba şi balonul trimis pe poartă a lui Griezmann, din minutul 58, fără emoţii pentru Rui Patrício. Fără Cristiano Ronaldo, Portugalia şi-a propus să nu primească gol, Franţa a continuat să atace şi Griezmann a reluat incredibil peste poartă, în minutul 66, din şase metri. Rui Patrício a mai avut o paradă excelentă în minutul 75, la şutul lui Giroud. Nani şi Quaresma le-au dat emoţii francezilor în minutul 80, dar Lloris a fost la post. Îngerul păzitor al portughezilor pe „Stade de France”, Rui Patrício, a respins şi şutul lui Sissoko, din minutul 84, Gignac a trimis mingea în bara laterală în minutul 90+2, după ce l-a driblat ca în curtea şcolii pe fundaşul Pepe şi au urmat cele două reprize de prelungiri.

PRELUNGIRILE AU SALVAT FINALA

„Allez les Bleus” a fost scandarea preferată a francezilor, dar mai aproape de gol au fost portughezii, în minutul 104, când Lloris a respins mingea trimisă cu capul spre poartă de Éder. Gazdelor le-a trecut glonţul pe lângă ureche în minutul 108, după ce Raphael Guerreiro a executat foarte bine o lovitură liberă, însă mingea a lovit bara transversală, dar golul a venit un minut mai târziu, când Éder l-a învins pe Lloris cu un şut din afara careului. Franţa nu a reuşit egalarea şi fluierul de final a adus bucuria în tabăra portugheză, în timp ce jucătorii francezi nu-şi mai puteau stăpâni lacrimile.

Au evoluat următoarele formaţii - PORTUGALIA (selecționer Fernando Santos): Rui Patrício - Cédric, Pepe, José Fonte, Raphael Guerreiro - William Carvalho - Renato Sanches (78 Éder), Adrien Silva (66 Moutinho), João Mário - Nani, Cristiano Ronaldo (cpt.) (25 Quaresma); FRANŢA (selecţioner Didier Deschamps): Lloris (cpt.) - Sagna, Koscielny, Umtiti, Evra - Pogba, Matuidi - Sissoko (110 Martial), Griezmann, Payet (58 Coman) - Giroud (78 Gignac). Cartonaşe galbene: Cédric, João Mário, Raphael Guerreiro, William Carvalho, Rui Patrício / Umtiti, Matuidi, Koscielny, Pogba. Partida a fost arbitrată la centru de englezul Mark Clattenburg.