Portughezii veniţi în probe la FC Farul nu au impresionat

Sport 01 Octombrie 2009 / 00:00 837 accesări

După eşecul neaşteptat suferit duminică, pe teren propriu, 0-1 în faţa celor de la Săgeata Stejaru, jucătorii Farului şi-au propus să recupereze rapid punctele pierdute. Prima ocazie este sîmbătă, cînd vor da piept, în deplasare, cu FC Botoşani, în etapa a 8-a din Seria I a Ligii a II-a. În întîlnirea de la Botoşani, antrenorul Marius Şumudică nu-l va putea utiliza pe Cosmin Matei, plecat la lotul naţional de juniori, în timp ce Bogdan Andone şi Chico vor face deplasarea incomplet refăcuţi. Cei doi au fost menajaţi la antrenamentul de ieri după-amiază şi nu au participat la meciul-şcoală desfăşurat pe terenul II din Complexul Sportiv “Farul”. În schimb, pe teren au fost prezenţi cei trei portughezi veniţi în probe în urmă cu două zile, Mawete, Helder şi Tero. Tehnicianul constănţean a împărţit lotul în două echipe: Sardescu - Buzea, Diogo, Papp, Paşcovici - Măţel, Păcuraru, Cristocea, Leu - Rusmir, M. Ene; Vlas - Bubuleandră, I. Barbu, Tero, Mendy - Soare, Teekloh, L. Mihai II, Mansur - Mawete, Helder. Jocul s-a desfăşurat pe parcursul a două reprize de cîte 30 de minute fiecare, dar a fost oprit în dese rînduri de Marius Şumudică, antrenorul Farului încercînd să corecteze greşelile elevilor săi. La pauză, cele două echipe au suferit modificări, testîndu-se mai multe formule în perspectiva întîlnirii de la Botoşani. În cele din urmă, scorul a fost egal, 2-2, după golurile marcate de Cristocea şi Rusmir, respectiv Mansur şi Liviu Mihai II, jucătorii destinzîndu-se la final cu loviturile de departajare. Meciul-test a prilejuit şi ocazia de a-i vedea la lucru pe cei trei portughezi, care nu au impresionat şi au şanse mici să fie păstraţi la formaţia de pe litoral. Constănţenii vor susţine un nou antrenament în această dimineaţă, urmînd ca după masa de prînz să plece spre Botoşani.