Portul Constanţa a cucerit titlul naţional la fotbal juniori A1

După ce s-a impus la lovituri de departajare atât în semifinală, cât şi în finală

Sport 01 Iulie 2013 / 00:00 1033 accesări

Formaţia Portul Constanţa a obţinut ieri cea mai bună performanţă din istoria clubului, la nivel de juniori: a câştigat titlul naţional la juniori A1 (jucători născuţi în 1994 şi mai tineri)! În meciurile din faza finală a competiţiei, programate sâmbătă şi duminică la Buftea, jucătorii antrenaţi de Gabriel Dinică au încheiat la egalitate, scor 1-1, atât semifinala cu Universitatea Petroşani, cât şi finala cu FC Junior Tg. Mureş, dar au făcut diferenţa graţie preciziei cu care au executat loviturile de departajare. În semifinală, hunedorenii au marcat în min. 45, iar portuarii au egalat prin Talaşman, în min. 90+3! Ieri, în finală, acelaşi Talaşman a punctat în min. 32, însă mureşenii au reuşit egalarea în ultimul minut din timpul regulamentar, când portuarii jucau în nouă oameni, Ştefan (min. 78) şi Abibula (min. 82) fiind eliminaţi pentru cumul de cartonaşe galbene! Conform regulamentului, nu s-au jucat prelungiri, ci s-a trecut direct la loviturile de departajare. Portul a trecut de Universitatea Petroşani cu 5-4 (au marcat I. Gheorghe, Talaşman, Malancă, Suru şi Popa), adversarii ratând ultimul penalty, şi de FC Junior Tg. Mureş cu 6-5 (au marcat I. Gheorghe, Talaşman, Malancă, Suru, Ianuşi şi E. Gheorghe). De remarcat faptul că juniorii constănţeni nu au ratat niciun penalty la Buftea!

Echipa din semifinală: Ghiţă (72 Bechea) - Lovin, Abibula, I. Barbu, G. Ştefan - Talaşman, Herghelegiu (52 Suru), I. Gheorghe, Malancă - E. Gheorghe (80 Panait), C. Popa (75 Bordeiverde). Echipa din finală: Bechea (89 Ghiţă) - Abibula, Ianuşi, I. Barbu, G. Ştefan - Talaşman, Herghelegiu, I. Gheorghe, Malancă - E. Gheorghe, C. Popa (50 Bordeiverde, 89 Suru).

„Victoriile noastre sunt meritate, chiar dacă au fost obţinute la 11 m. Băieţii au arătat caracter şi dăruire, iar echipa noastră a fost superioară, exceptând câteva momente ale jocului. Am fost mai lucizi în momentele critice şi am rezistat cu bine presiunii, mai ales în ultimele minute ale finalei, când jucam fără doi oameni”, a declarat antrenorul echipei constănţene, Gabriel Dinică. La festivitatea de premiere, Talaşman a primit trofeul pentru cel mai valoros jucător, iar Ghiţă a fost desemnat cel mai bun portar al competiţiei.