Portul s-a calificat în semifinale!

CN de fotbal pentru juniori A1

Sport 25 Iunie 2013 / 00:00 591 accesări

Ieri, la Câmpulung Muscel, s-a încheiat turneul contând pentru etapa zonală a Campionatului Naţional de fotbal rezervat juniorilor A1. Câştigătoarea turneului zonal, formaţie care a obţinut astfel calificarea pentru semifinalele competiţiei, este Portul Constanţa, care a învins, cu 3-2, pe AFC Viitorul Bucureşti. Finala turneului a opus două formaţii care au acuzat din plin oboseala, acesta fiind pentru ele al treilea meci în patru zile, disputat la circa 12 ore după cel anterior, de duminică! Poate de aceea partida a început fulminant, cu trei goluri marcate în primul sfert de oră. Eusebio Gheorghe a deschis scorul în min. 2, Viitorul a egalat în min. 4, iar Andrei Malancă a stabilit scorul pauzei în min. 15, din penalty: 2-1. Bucureştenii au egalat la 2 în min. 65, iar peste două minute fundaşul George Ianuşi a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene! Portuarii nu au renunţat la ofensivă nici în inferioritate numerică, iar un alt fundaş, Iulian Barbu, a înscris golul victoriei în min. 75. Au evoluat pentru Portul (antrenor Gabriel Dinică): Ghiţă - Suru, Ianuşi, I. Barbu, Lovin - Talaşman, Herghelegiu, I. Gheorghe, Malancă - E. Gheorghe (38 Panait), C. Popa. Fundaşii laterali titulari, Abibula şi G. Ştefan, nu au putut juca, fiind suspendaţi pentru cumul de cartonaşe galbene.

La sfârşitul acestei săptămâni, la Buftea, vor avea loc semifinalele şi finalele competiţiei. Sâmbătă, în semifinale, Portul va întâlni câştigătoarea turneului zonal de la Petroşani, Universitatea Petroşani (judeţul Hunedoara), iar FC Junior Tg. Mureş (Mureş) va înfrunta pe CSO Ştei (Bihor). Finalele sunt programate duminică.