Portul şi Callatis, victorioase în partidele amicale

Sport 09 Februarie 2009 / 00:00 818 accesări

La finalul săptămînii ce a trecut, formaţiile constănţene aflate în cel de-al treilea eşalon fotbalistic al ţării au disputat cîteva jocuri de pregătire. La Constanţa, pe terenul bazei „Triunghi“, s-au întîlnit FC Farul II şi Portul Constanţa. Victoria a revenit portuarilor, cu 3-0 (1-0) prin golurile reuşite de Niţă, Banioti şi Grămoşteanu. „Am jucat cu şapte juniori în echipă, mulţi dintre componenţi fiind plecaţi în Antalya cu echipa mare. Deşi am pierdut, eu sînt mulţimit pentru că am avut ocazia să folosesc şi juniorii. Din cauza accidentărilor nu i-am putut folosi pe Durbac şi Neaga“, a declarat antrenorul celor de la Farul II, Ion Constantinescu. Într-o altă partidă, la Ovidiu, gazdele au primit vizita celor de la Callatis Mangalia. La capătul unui meci în care s-a înscris de cinci ori, victoria a revenit mangalioţilor, cu 3-2 (1-1). Pentru Callatis au punctat Popescu (2) şi Enis Cogali, în timp ce pentru CSO Ovidiu au marcat Curumi şi Evodchin. În această partidă ce a avut două reprize de cîte 50 de minute, antrenorul oaspeţilor, Cornel Turcu, a folosit mai mulţi juniori dar şi jucătorii transferaţi în ultima perioadă. În această săptămînă, reprezentantele eşalonului al treilea vor disputa alte partide de verificare. Astfel, Callatis Mangalia va întîlni mîine, la Neptun, de la ora 15.00, formaţia Victoria Bod (locul 8 în Seria a 4-a), miercuri va juca împotriva celor de la Farul II, tot de la ora 11.00 (pe terenul SNC sau Triunghi) iar sîmbătă, de la orav 11.00, Callatis va întîlni, pe teren propriu, pe CSO Ovidiu. Tot mîine, CSO Ovidiu şi CS Eforie vor disputa un meci de verificare la 23 August, începînd cu ora 11.00.