Premieră absolută: două campioane olimpice la coborâre

Jocurile Olimpice de iarnă de la Soci

Sport 13 Februarie 2014 / 00:00 490 accesări

Ieri, la Jocurile Olimpice de iarnă de la Soci, au fost decernate şase titluri. Prima probă încheiată a fost cea de coborâre feminin din cadrul concursului de schi alpin, care a avut două laureate! Premieră în istoria olimpică a acestui sport: elveţianca Dominique Gisin şi slovena Tina Maze au câştigat fiecare medalia de aur după ce au înregistrat acelaşi timp, 1:41,57, locul 3 revenind Larei Gut (Elveţia), cu 1:41,67. Maze (29 de ani) a reuşit să câştige titlul olimpic pentru prima oară în carieră, ea având deja două medalii de argint în palmares. Gisin (28 de ani) este prima elveţiancă medaliată cu aur la coborâre, după Michaela Figini la Sarajevo, în 1984.

În concursul de combinată nordică (sărituri de la trambulina mică plus schi fond 10 km), campion olimpic la Soci a devenit germanul Eric Frenzel, urmat de japonezul Akita Watabe şi de norvegianul Magnus Krog. Francezul Jason Lamy Chappuis, campion olimpic en-titre, a încheiat proba pe locul 35.

Olanda şi-a continuat dominarea la patinaj viteză, Stefan Groothuis cucerind titlul olimpic în proba de 1.000 m. El i-a devansat pe canadianul Denny Morrison, cu patru sutimi, şi pe compatriotul său Michel Mulder, cu 35 de sutimi, ultimul fiind campion olimpic în proba de 500 m. Groothuis, în vârstă de 32 de ani, este campion mondial, în 2012, în probele de 500 m şi de 1.000 m.

În proba de dublu sanie masculin s-au impus germanii Tobias Wendl şi Tobias Arlt, care au adus al treilea titlu olimpic pentru ţara lor la Soci. Medalia de argint a fost cucerită de echipajul Austriei, format din Andreas şi Wolfgang Linger (fraţii care deveneau campioni olimpici în 2006 şi 2010), iar bronzul a revenit altei perechi de fraţi, letonii Andris şi Juris Sics.

În proba de half-pipe din concursul feminin de snowboard, campioană olimpică a devenit americanca Kaitlyn Farrington, în vârstă de 24 de ani, urmată de australianca Torah Bright, campioana olimpică de la Vancouver, şi de o altă sportivă din SUA, Kelly Clark.

Rusia a dominat proba de perechi la patinaj artistic, Tatiana Volosozhar şi Maxim Trankov devenind campioni olimpici, secondaţi de Ksenia Stolbova şi Fedor Klimov. Pe locul al treilea s-a clasat perechea Aliona Savchenko - Robin Szolkowy (Germania). Volosozhar şi Trankov au devenit primii sportivi dublu medaliaţi cu aur la Soci, după ce s-au impus în proba pe echipe cu Rusia.