Premiere pentru piloţii de la Tomis Kart Constanţa

Sport 24 Septembrie 2012 / 00:00 1700 accesări

Micuţii piloţi de la Clubul Sportiv Tomis Kart Constanţa au obţinut rezultate remarcabile în decursul anului 2012, iar patru dintre ei au reuşit să termine pe podium în Campionatul Naţional de karting. La clasa KF3 (juniori, piloţi cu vârsta de 12-15 ani), Andrei-Cornel Murariu (13 ani) a devenit vicecampion naţional, cu un total de 115 puncte, fiind precedat de Bianca Anton, cu 215p. În cele şase etape desfăşurate, Murariu a ocupat o dată locul 2 şi de patru ori locul 3. La clasa Kid Kart (debutanţi, piloţi cu vârsta de 6-9 ani), constănţenii au monopolizat podiumul! Ştefan-Daniel Manolache (180p) a devenit campion naţional, urmat de Răzvan Onoaie (144p) şi de Rareş-Andrei Cărbunaru (129p). Manolache (9 ani) a câştigat patru etape şi s-a clasat o dată pe locul 2, Onoaie (8 ani) are la activ două locuri 2 şi un loc 3, iar Cărbunaru (9 ani) câte un loc 1, 2 şi 3. La clasa Kid Kart au mai participat şi alţi doi piloţi constănţeni: Tudor Chimişliu (8 ani) s-a clasat pe 8 la general, iar Petru-Mihnea Strîmbeanu (8 ani) pe locul 12.

Cu toţii au fost premiaţi de club pentru evoluţiile lor din 2012, iar ceremonia a fost urmată de tradiţionala “baie de şampanie” (evident, şampanie pentru copii!) şi de o scurtă demonstraţie de pilotaj a celor cinci participanţi la clasa Kid Kart, pe circuitul de la Palatul Copiilor. Copiii doresc să ajungă piloţi de mare valoare, avându-i ca idoli pe spaniolul Fernando Alonso (Manolache), pe germanul Michael Schumacher (Onoaie) şi... pe românul din Formula 3, Robert Vişoiu (Cărbunaru). „Anul acesta am început destul de greu, dar mă bucur că în cele din urmă am avut rezultate deosebite la Campionatul Naţional. Sper ca în continuare să avem rezultate şi mai bune, însă kartingul constănţean este afectat foarte mult de problema financiară. Avem nevoie de un sponsor care să ne sprijine în reabilitarea pistei de karting de la Palatul Copiilor”, a declarat instructorul Gigel Băicioiu.