Prestaţie onorabilă pentru CSM Medgidia

Handbal (m) / LN, etapa a 9-a: STEAUA - CSM MEDGIDIA 40-30

Sport 24 Noiembrie 2009 / 00:00 711 accesări

După ce a ameninţat că se va retrage din campionat din cauza problemelor financiare, CSM Medgidia s-a prezentat totuşi, ieri, la meciul din deplasare, cu Steaua Bucureşti, din etapa a 9-a a Ligii Naţionale de handbal masculin. Decizia a fost luată abia în cursul dimineţii, când Florin Cazan şi elevii săi s-au îmbarcat la bordul unui microbuz şi a două autoturisme personale şi au plecat spre sala din Buzău. Fără vreun antrenament efectuat în această săptămână, jucătorii formaţiei din Medgidia au rezistat aproape un sfert de oră în disputa cu steliştii, 7-7, cedând teren abia spre finalul primei reprize, încheiate cu scorul de 20-15 în favoarea echipei bucureştene. La reluare, Medgidia s-au menţinut în plasa adversarilor timp de zece minute, 26-23 pentru Steaua, dar lipsa de pregătire şi-a spus cuvântul şi steliştii s-au impus în cele din urmă fără probleme, 40-30. Finalul partidei a fost marcat de cartonaşul roşu primit de pivotul Stelei, Dan Savenco, fost jucător la CSM Medgidia, care l-a faultat dur pe Marinescu, în min. 57. Au marcat: M. Răpciugă 7g, Dinescu 7g, Savenco 6g, Georgescu 5g, Săulescu 5g, Stavrositu 5g, Manea 2g, Cian 2g şi Novanc 1 - pentru Steaua, respectiv Murtaza 8g, Sas 6g, Nemenco 6g, Oselinsche 3g, Galan 3g, Marinescu 2g şi Paraschiv 2g - pentru CSM. De remarcat că cei mai buni marcatori ai Stelei, Răpciugă, Dinescu şi Savenco, sunt foşti jucători ai formaţiei din Medgidia.