Prima calificare a României la turneul final

Istoria Campionatelor Europene de Fotbal / Episodul 4 - 1984 şi 1988

Sport 04 Iunie 2012 / 00:00 614 accesări

EDIŢIA LUI PLATINI. La a şaptea ediţie a Campionatului European de fotbal, din 1984, România s-a calificat, în premieră, la turneul final organizat de Franţa, tricolorii ocupând primul loc într-o grupă în care erau cotaţi, la începutul preliminariilor, abia cu şansa a patra. România a evoluat în Grupa a V-a, alături de Italia - campioana mondială en titre, Suedia, Cehoslovacia şi Cipru. Antrenorul Mircea Lucescu a format o echipă care a realizat numeroase premiere, printre care şi istorica victorie în faţa Italiei, cu 1-0, gol Boloni. Seara minunată de la Bratislava a consfinţit calificarea României la EURO 84, calculele hîrtiei fiind date peste cap de formaţia noastră. Rezultatele înregistrate de România în Grupa a V-a: 0-0 şi 1-0 cu Italia, 2-0 şi 1-0 cu Suedia, 0-1 şi 1-1 cu Cehoslovacia, 3-1 şi 1-0 cu Cipru. Componenţa celor două grupe la turneul final - Grupa A: Franţa, Danemarca, Belgia, Iugoslavia; Grupa B: România, Spania, Portugalia, RFG. Rezultatele înregistrate de formaţia noastră în Grupa B: România - Spania 1-1 (gol Boloni), RFG - România 2-1 (gol Coraş), Portugalia - România 1-0. Pentru semifinalele competiţiei au obţinut calificarea Franţa, care a avut în Michel Platini liderul de echipă şi golgeterul turneului, cu 9 goluri marcate, şi Danemarca - din Grupa A, respectiv Spania şi Portugalia - din Grupa B. În semifinale, Franţa a eliminat Portugalia, cu 3-2, după prelungiri, iar Spania a trecut de Danemarca, cu 6-5 (1-1 după 90 de minute şi prelungiri), după executarea loviturilor de departajare. Finala mare, disputată între Franţa şi Spania, a avut loc, pe 27 iunie 1984, la Paris, pe Stadionul “Parc des Princes”, victoria revenind Franţei, scor 2-0 (Platini 57, Bellone 90).

OLANDA LUI VAN BASTEN, GULLIT ŞI RIJKAARD. La ediţia a opta, din 1988, România a ratat calificarea la turneul final. În preliminarii, României a înfruntat Spania, Austria şi Albania. Tricolorii au ocupat locul al doilea, la turneul final obţinînd calificarea Spania. Dacă tricolorii ar fi câştigat ultimul meci, cu Austria, ar fi mers la turneul final. Rezultatele României din grupă: 4-0 şi 0-0 cu Austria, 0-1 şi 3-1 cu Spania, 5-1 şi 1-0 cu Albania. Componenţa celor două grupe la turneul final - Grupa A: RFG, Italia, Spania, Danemarca; Grupa B: URSS, Olanda, Irlanda, Anglia. În urma rezultatelor înregistrate în cele două grupe, RFG şi Italia, din Grupa A, respectiv URSS şi Olanda, din Grupa B, s-au calificat în semifinale. În penultimul act, Olanda a eliminat RFG, cu 2-1, graţie golului marcat de Van Basten, din penalty, în ultimul minut de joc, acest meci fiind arbitrat de o brigadă din România, alcătuită din Ioan Igna - la centru, ajutat de Dan Petrescu şi Ion Crăciunescu. În cealaltă semifinală, URSS a trecut, cu 2-0, de Italia. Finala mare, disputată între Olanda şi URSS, a avut loc, pe 25 iunie 1988, la Munchen, pe “Olympiastadion”, în faţa a 62.770 de spectatori. La capătul celor 90 de minute de joc, victoria a revenit Olandei, cu 2-0 (Ruud Gullit 34, Marco Van Basten 54). Golul marcat de Van Basten a fost unul senzaţional, execuţia atacantului noii campioane a Europei fiind una care l-a lăsat spectator pe celebrul portar Rinat Dasaev. Olandezii au cîştigat astfel primul lor titlu continental.