Prima înfrângere a sezonului pentru RCJ Farul

Rugby / Superliga Naţională, etapa a 4-a: RCM TIMIŞOARA - RCJ FARUL CONSTANŢA 35-13

Sport 18 Aprilie 2014 / 00:00 712 accesări

RCJ Farul Constanţa a suferit, joi seară, prima înfrângere a sezonului, fiind învinsă, în deplasare, scor 35-13 (27-6), de campioana RCM Timişoara, în etapa a 4-a a Superligii Naţionale de rugby. Constănţenii au fost cei care au început mai bine, deschizând scorul prin Vlaicu, în min. 7, după ce “Americanu” a transformat o penalitate de la aproximativ 40 m. Calafeteanu a egalat dintr-o poziţie asemănătoare în min. 16, pentru ca gazdele să profite apoi de defensiva visătoare a Farului şi să înscrie două eseuri prin centrii Moala Villiani şi Kinikinilau, transformate cu siguranţă de acelaşi mijlocaş la deschidere: 17-3 - în min. 25. Vlaicu a redus din handicap în min. 33, dintr-o lovitură de pedeapsă, scor 17-6, dar scorul pauzei a fost 27-6 pentru RCM Timişoara în urma reuşitelor lui Calafeteanu o l.p. în min. 38 şi o transformare în min. 40) şi Shennan (eseu, în min.40). Constănţenii au început mai bine şi actul secund, înscriind un eseu prin Agiacai, în min. 45, transformat de Vlaicu, dar până la final Timişoara şi-a mai trecut în cont opt puncte după penalizarea transformată de Calafeteanu şi eseul lui Fercu din ultimul minut, care a adus în tabăra gazdelor şi punctul bonus ofensiv. Pentru RCJ Farul au evoluat: Tamba, Turashvili, Bădălicescu, Agiacai, Cr. Petre, Ravulo, Mototolea, Vueti, Jantjies, Semple, Apostol, Sabbagh, Cazan, Neagu, Vlaicu. Au mai intrat: Gheară, Taljard, Nere, Van Neel, N. Ion şi Neacşu.

Tot în etapa a 4-a s-au mai disputat partidele Dinamo Bucureşti - CSM Bucureşti 16-27 şi CSM Baia Mare - Steaua Bucureşti 31-3. Clasament: 1. CSM Baia Mare 14p, 2. RCJ FARUL CONSTANŢA 12p, 3. RCM Timişoara 11p (84-45), 4. CSM Bucureşti 11p (78-57), 5. Steaua Bucureşti 10p, 6. U. Cluj 1p, 7. Dinamo Bucureşti 0p.