Prima înfrângere pentru CSV 2004 Tomis în campionat

Volei (f) / DA1, etapa a 9-a: DINAMO BUCUREŞTI - CSV 2004 TOMIS CONSTANŢA 3:2

Sport 07 Decembrie 2009 / 00:00 641 accesări

După opt etape, CS Volei 2004 Tomis Constanţa a făcut cunoştinţă sâmbătă, în Sala “Extreme” din Bucureşti, şi cu gustul înfrângerii în campionat. Voleibalistele Tomisului au cedat, din nou, în faţa rivalei Dinamo Bucureşti, scor 2:3 (20:25, 25:17, 17:25, 25:21, 11:15), nereuşind să răzbune înfrângerea cu 0:3 din finala Cupei României de la Botoşani. Oboseala drumului Limassol - Bucureşti, de vineri noaptea, şi-a spus însă cuvântul, cu toate că elevele lui Aleksandar Boskovic şi Constantin Alexe au revenit de fiecare dată. În setul decisiv, gazdele au profitat de greşelile constănţencelor la preluare din ultimele faze ale întâlnirii. „A fost un meci greu, în care noi am cedat mai devreme, înaintea ultimului fluier al arbitrului. Diferenţa a fost făcută chiar de noi, care ne-am relaxat mai mult decât ar fi trebuit într-un set scurt, în care fiecare greşeală contează”, a declarat Claudia Gavrilescu. „Cred că am apăsat bine pe serviciu, ele au greşit la preluare şi nu au mai putut juca pe centru. Ne bucurăm pentru această victorie, dar lupta pentru titlu rămâne deschisă”, a spus şi fosta jucătoare a Tomisului, Radostina Chiţigoi. Au evoluat - Dinamo: Szekelyova - Chiţigoi, Marcovici, Citakovic, Hîncu, Zdovc şi Imamoro - libero, a mai jucat: Radu; Tomis: Simanic - Barun, Gavrilescu, Plchotova, Topic, Konecna şi Vujovic - libero, au mai jucat: Pristavu, Cazacu, Vâlcu şi Bobi. Celelalte rezultate: CSM 2007 Focşani - Penicilina Iaşi 0:3; CSU Tg. Mureş - IOR Bucureşti 3:0; CSU Metal Galaţi - CSM Sibiu 3:0. Partida U. Cluj - Ştiinţa Bacău se va disputa pe 15 decembrie, iar meciul Unic Piatra Neamţ - SCM U. Craiova pe 16 decembrie.

Pentru CSV 2004 Tomis urmează partida retur din 16-imile de finală ale Cupei CEV, jucătoarele constănţene primind mâine, de la ora 18.00, în Sala Sporturilor, vizita formaţiei AEL Limassol.