Prima înfrângere pentru CVM Tomis în Cupa Challenge

Volei (m) / Cupa Challenge, semifinale, manşa tur: CVM TOMIS CONSTANŢA - AZS POLITECHNIKA VARŞOVIA 2:3

Sport 15 Martie 2012 / 00:00 737 accesări

După şapte victorii consecutive, CVM Tomis Constanţa a înregistrat aseară, în Sala Sporturilor, prima înfrângere din actualul sezon al Cupei Challenge. În confruntarea cu echipa poloneză AZS Politechnika Varşovia, din manşa tur a semifinalelor, CVM Tomis a cedat cu 2:3 (20:25, 25:21, 25:23, 18:25, 11:15), la capătul unui meci interzis cardiacilor. Iar după acest eşec pe teren propriu, CVM Tomis nu mai are decât varianta victoriei în partida de sâmbătă, de la ora 19.00, din “Arena Ursynow” din capitala Poloniei, dar este obligată să câştige şi “setul de aur” pentru a face marele pas în finala competiţiei.

Primul set al confruntării de ieri a fost echilibrat până aproape de final, dar polonezii s-au desprins decisiv la 21:18. În setul al doilea, voleibaliştii Tomisului au revenit spectaculos de la 15:18, pentru a se impune cu 25:21, însă acest set a adus, din păcate, şi accidentarea coordonatorului Blanco, la scorul de 13:10 pentru formaţia constănţeană. Lescov a intrat bine în joc, conducându-şi echipa spre victorie şi în setul al treilea, dar polonezii au controlat partida în următoarele două seturi, încercările jucătorilor antrenaţi de Jorge Cannestracci de a întoarce rezultatul fiind în zadar.

Au evoluat - CVM Tomis (antrenori: Jorge Cannestracci şi Răzvan Parpală): Blanco - Maiyo, Bojovic, Birău, Voinea, Torcello şi Joel - libero (au mai jucat: Lescov, D. Pavel, Began-cpt. şi Everaldo); AZS Politechnika (antrenori Radoslaw Panas şi Jakub Bednaruk): P. Steuerwald - Mikolajczak, Zajder, Kreek, Wierzbowski, Zalinski şi Wojtaszek - libero (au mai jucat: Gorzkiewicz, Krzywiecki, Nowak-cpt. şi Szymanski). Au arbitrat: Zsolt Mezoffy (Ungaria) şi Vladimir Simonovic (Serbia).

DECLARAŢII DUPĂ MECI. „Sunt extrem de bucuros după această victorie, dar pentru a ajunge în finală trebuie să învingem şi pe teren propriu. Am avut probleme de a intra în meci pentru a ne găsi agresivitatea de care aveam nevoie pentru a practica un volei de calitate”, a considerat coordonatorul de joc al oaspeţilor, germanul Patrick Steuerwald. „Ne dorim să facem un meci bun în Polonia, pentru că şansele de calificare nu s-au încheiat. Îi felicit pentru victorie, pentru că Politechnika a meritat să se impună şi are acum prima şansă să facă pasul în finală”, crede Radu Began, căpitanul Tomisului. „Calificarea nu este încă jucată. Victoria este una foarte importantă. Acum suntem la jumătatea drumului. Vom vedea ce se va întâmpla sâmbătă, dar acasă suntem foarte puternici şi sperăm să obţinem o nouă victorie”, a declarat antrenorul secund al echipei poloneze, Jakub Bednaruk. „Cred că a fost un meci foarte bun. Diferenţa a făcut-o serviciul foarte bun al adversarilor. Pentru retur trebuie să corectăm erorile din acest meci şi să mergem la victorie pentru că orice este posibil. Publicul a fost fantastic şi îmi pare rău că nu i-am putut oferi o victorie”, a spus tehnicianul Tomisului, Jorge Cannestracci.

Tot ieri, în cealaltă semifinală din Cupa Challenge, Tytan AZS Czestochowa (Polonia) a dispus, cu 3:1 (25:18, 20:25, 25:15, 25:23), de Prefaxis Menen (Belgia), în manşa tur. Întâlnirea retur este programată sâmbătă, de la ora 21.30, în Belgia.