Prima medalie pentru România la Jocurile Europene

Jocurile Europene de la Baku

Sport 17 Iunie 2015 / 00:00 358 accesări

Echipajul format din Roxana Petronela Borha şi Elena Meroniac a ocupat locul 2 în proba de kaiac dublu pe distanţa de 500 de metri, reuşind astfel să aducă prima medalie pentru România la Jocurile Europene de la Baku. Medalia de aur a probei a fost câştigată de Serbia, iar bronzul a revenit Ungariei. Roxana Borha şi Elena Meroniac sunt campioane europene en-titre la kaiac dublu pe distanţa de 1.000 m şi vicecampioane europene pe distanţa de 500 m. Tot ieri, în proba de kaiac-4 masculin, echipajul format din Nicolae Daniel Burciu, Dan Cristian Costea, Petruş Ionel Gavrilă şi Constantin Mironescu a ocupat ultimul loc, al optulea. De asemenea, Florentina Caminescu, vicecampioană europeană anul acesta pe 1.000 m, s-a clasat pe locul 10 la kaiac simplu - 5.000 m.

Ieri s-au desfășurat și primele meciuri din competiția de box. În primul tur, Ionuț Jitaru a fost învins la puncte de irlandezul Darren O'Neill (3-0), la categoria 91 kg, în timp ce Răzvan Andreiana a câștigat la puncte (3-0) în fața lui Diego Ferrer Pereira (Spania), la 56 kg.

Luptătoarea Andreea Elena Simon a reușit să ajungă până la meciul decisiv pentru medalia de bronz a categoriei 63 kg, însă a cedat în duelul cu azera Maria Mamașuk. Andreea Elena Simon a fost învinsă de Iulia Tkaci (Ucraina) în optimi de finală, dar în recalificări a câștigat meciul cu poloneza Monika Michalik. La 53 kg, cvintupla vicecampioană europeană Estera Dobre a învins-o în optimi pe suedeza Fredrika Petersson, dar a cedat în sferturi în fața Nataliei Budu (Republica Moldova).

Dezamăgire mare la tir, unde campionul olimpic Alin Moldoveanu a ocupat doar locul 22 la pușcă aer comprimat 10 m și a ratat calificarea în finala de opt. Moldoveanu a acumulat 621,4 puncte, în timp ce germanul Michael Janker, cu 625,9 puncte, a fost ultimul sportiv care a prins finala. La tir cu arcul, Daniel Ciornei a ocupat locul 31 după faza preliminară a concursului individual, calificându-se pentru primul tur al fazei eliminatorii.

La tenis de masă, Bernadette Szocs s-a calificat în 16-imile de finală ale probei feminine de simplu, după ce a dispus cu 4-0 de azera Rufat Gulieva. Astăzi, ea urmează să joace în turul al doilea cu Li Jie, triplă campioană europeană cu echipa Olandei. Constănțeanca Elizabeta Samara este calificată direct în turul al doilea, urmând să joace contra suedezei Matilda Ekholm, care a învins-o cu 3-0 în cadrul meciului pe echipe, pierdut de România în fața Suediei.

România va fi reprezentată azi la tenis de masă, volei feminin (ora 9.00, cu Polonia), lupte libere masculin, box, polo masculin și gimnastică aerobică (Dacian Barna și Lavinia Ioana Panaete vor evolua în calificări la perechi mixt).