Prima remiză pentru HCM

Handbal (m) / LN, etapa a 22-a: ŞTIINŢA BACĂU - HCM CONSTANŢA 30-30

Sport 25 Martie 2010 / 00:00 862 accesări

Derby-ul etapei a 22-a din Liga Naţională de handbal masculin s-a ridicat în multe momente la nivelul aşteptărilor. În faţa unei formaţii pe care nu a învins-o niciodată în deplasare, dar şi în faţa a 1.700 de spectori care au umplut, ieri, până la refuz, Sala Sporturilor din Bacău, HCM Constanţa s-a văzut condusă în primele 14 minute de joc. Cu Păunică pe post de coordonator, Gurkovskiy şi Onyejekwe foarte inspiraţi la finalizare, Ştiinţa Bacău a părut că poate învinge campioana şi relansa campionatul. Time-out-ul cerut de Otto Heel la 9-5 pentru echipa sa a venit ca o mănuşă HCM-ului care a întors scorul pe tabelă în doar şase minute. 10-9 pentru HCM şi echilibrul s-a menţinut în continuare, mai ales datorită portarului georgian Tevzadze, care avea să încheie partida cu 18 intervenţii salvatoare. A fost 15-15 la pauză, iar cele două formaţii au continuat şi în partea secundă să alterneze momentele în care s-au aflat la conducere, însă doar la o diferenţă de un gol. Ultimele două minute i-au găsit pe handbaliştii constănţeni pentru prima dată în avantaj de două goluri în repriza secundă, 30-28, însă nu au reuşit să rămână în avantaj, iar pivotul Gurkovskiy a găsit calea spre gol cu 14 secunde înainte de final. Ştiinţa Bacău - HCM Constanţa 30-30 şi în urma acestui rezultat HCM păstrează în continuare şanse foarte mari de a câştiga un nou titlu de campioană, singurul meci dificil în următoarele patru etape fiind chiar în runda următoare, în deplasare cu Steaua. „A fost destul de greu, pentru că am ratat foarte mult, iar acest lucru le-a permis gazdelor să obţină un punct. Nu a fost vorba de lipsă de concentrare în situaţiile unu la unu, însă a ratat unul, apoi încă unul şi am dat încredere portarului advers. Au mai rămas patru partide, iar problema titlului nu se mai poate pune. Dinamo şi Braşov nu pot emite pretenţii la Constanţa, iar din deplasările de la Steaua şi Satu Mare avem nevoie de un singur punct. Poate că este mai bine că acest egal a venit înainte de meciul cu Veszprem, pentru că după un meci mai slab trebuie să urmeze o partidă mai bună“, a declarat extrema George Buricea.

Au jucat - Bacău: Tevzadze (18 intervenţii salvatoare), Grukovskiy şi Iacob - câte 6g, Moskalenko şi Onyejekwe - câte 5g, Bondar 4g (2x7m), Ghiţă 3g, Păunică 1g, Iancu, Bujor; HCM: Popescu (13 intervenţii), Stănescu (3 intervenţii), Csepreghi 8g, Mureşan 6g, Dimache 3g, Toma 3g (2x7m), Sadoveac, Schuch şi Adzic - câte 2g, Buricea, Băiceanu şi Nicolae - câte 1g, Sabou 1g (1x7m), Simic.

Celelalte partide ale etapei vor avea loc după următorul program - vineri: UCM Reşiţa - Dinamo (ora 17.00); sâmbătă: U. Cluj - Poli Timişoara (ora 17.30), Pandurii Tg. Jiu - CSM Satu Mare (ora 18.00); duminică: Minaur Baia Mare - Rom Cri Braşov (ora 14.00). Marţi s-a disputat partida Bucovina Suceava - HC Odorhei, scor 37-29.

10. Poli Timişoara 19 6 1 12 486-559 13

11. Minaur Baia Mare 19 5 1 13 487-505 11

12. Dinamo Bucureşti 20 4 2 14 596-666 10

13. SCM Rom Cri Braşov 20 1 1 18 500-643 3