Prima victorie a sezonului pentru CSV 2004 Tomis

Volei (f) / DA1, etapa a 2-a: CSV 2004 TOMIS CONSTANŢA - UNIVERSITATEA CLUJ 3:0

Sport 15 Octombrie 2012 / 00:00 544 accesări

În campionatul trecut, partidele cu Universitatea Cluj erau doar nişte antrenamente cu public pentru CSV 2004 Tomis Constanţa, diferenţa de valoare fiind uriaşă pentru două echipe din primul eşalon. Sâmbătă, în Sala Sporturilor din Constanţa, gazdele au câştigat cu 3:0 (25:21, 25:14, 25:23) meciul contând pentru etapa a 2-a a Diviziei A1 la volei feminin, dar seturile 1 şi 3 au fost foarte echilibrate. Mai mult, în ultimul set clujencele au condus cu 23:17, însă Tomis a revenit spectaculos, pe serviciul Cristinei Cazacu, nu a mai cedat niciun punct şi a încheiat partida cu 3:0! În ciuda acestui scor net, evoluţia echipei campioane a suferit mult, poate mai puţin la blocaj (foarte bună Holness) şi serviciu. „Echipa mea a jucat slab, însă în această săptămână am făcut antrenamente mai tari şi fetele au fost puţin obosite. Au jucat 13 meciuri într-o perioadă scurtă de timp, dar asta nu e o scuză. A lipsit Majstorovic şi au apărut probleme la preluare, cea mai mare problemă a noastră”, a spus după meci Darko Zakoc, antrenorul principal al gazdelor. „Mă bucur că am reuşit să facem faţă echipei campioane. Cred că meritam să câştigăm setul al treilea, dar a greşit un arbitru de tuşă, care a întors meciul. Echipa e în creştere, iar când va mai veni un centru din Canada, jocul nostru va fi şi mai bun”, a declarat Dan Gîrleanu, antrenorul principal al formaţiei clujene.

CARTONAŞ ROŞU PENTRU DAN GÎRLEANU. Antrenorul clujean s-a referit la o fază petrecută în ultimul set, la scorul 22:23, când echipa oaspete a cerut aut la serviciul advers, însă tuşierul a semnalizat minge bună. Gîrleanu a protestat, a intrat pe teren şi s-a dus la arbitrul de scaun Mihai Rusinoiu, primind apoi cartonaş roşu.

Au evoluat - CSV 2004 Tomis (antrenori Darko Zakoc şi Constantin Alexe): Neaga-Calotă - Jeoselyna Rodriguez, Gavrilescu, Holness, Sevarika, Cazacu şi Vujovic - libero (au mai jucat: Ganzer, Genesis Francesco şi Lamb); Universitatea (antrenori Dan Gîrleanu şi Luminiţa Trombiţaş): Trombiţaş - Bucur, Ştirţ, Clăteşteanu, Şikoş, Serafimova şi Podină - libero (au mai jucat: Rovas şi Bara).

Iată şi celelalte rezultate din etapa a 2-a: Argeş Volei Piteşti - Ştiinţa Bacău 0:3 (7:25, 18:25, 13:25); CSM Sibiu - CS Volei Alba-Blaj 0:3 (16:25, 21:25, 22:25); SCM U. Craiova - Unic Piatra Neamţ 3:0 (25:22, 27:25, 25:9); CSU Medicina Tg. Mureş - Dinamo Bucureşti 1:3 (11:25, 25:22, 26:28, 18:25); CSM Lugoj - CSM Bucureşti 0:3 (10:25, 22:25, 19:25).