Prima victorie categorică pentru CSV 2004 Tomis

Volei (f) / DA1-3: CSV 2004 Tomis - Penicilina Iaşi 3:0

Sport 02 Noiembrie 2009 / 00:00 569 accesări

După ce s-a impus în primele două etape cu 3:1, elevele lui Aleksandar Boskovic şi Constantin Alexe au obţinut sâmbătă, în Sala Sporturilor, prima victorie categorică din acest sezon. CS Volei 2004 Tomis a învins Penicilina Iaşi, cu 3:0 (25:19, 25:14, 25:20), în etapa a 3-a a Diviziei A1, constănţencele avînd emoţii doar în al treilea set. Dacă în primele două seturi gazdele s-au impus lejer, elevele antrenorului Daniel Banu au condus în setul 3 cu 15:9. A urmat la serviciu Katarina Barun şi echipa constănţeană s-a apropiat la un singur punct, 14:15. Balanţa s-a înclinat în favoarea Tomisului pe serviciul Martinei Konecna, gazdele risipind speranţele echipei ieşene într-un set câştigat la Constanţa. „Am început prost cel de-al treilea set, dar fetele au reuşit o serie foarte bună de servicii şi am reuşit să câştigăm. Cred că de acum încolo va începe campionatul. Următoarele meciuri ne vor arăta cu adevărat cât de puternici suntem în acest sezon”, a declarat antrenorul CSV 2004 Tomis, Aleksandar Boskovic. Au evoluat - CSV 2004 Tomis: Simanic - Barun, Plchotova, Gavrilescu (cpt.), Konecna, Topic şi Vujovic - libero; Penicilina: Pavlova - Ivaniuschkina, Ciobanu, Nicolau, Ionescu, Sidorenko şi Sanislav - libero, au mai jucat: Ghilea şi Melinte. Au arbitrat: Angeluş Cotoanţă (Bucureşti) şi Cristian Botezatu (Piatra Neamţ).

Celelalte rezultate: Ştiinţa Bacău - SCM U. Craiova 3:2; IOR Bucureşti - CSM Sibiu 2:3; Unic Piatra Neamţ - CSU Metal Galaţi 0:3; CSU Tg. Mureş - CSM 2007 Focşani 3:0; Dinamo Bucureşti - U. Cluj 3:0.