Prima victorie în deplasare pentru HCM

Handbal (m) / Liga Națională, restanță etapa a 3-a: POTAISSA TURDA - HCM CONSTANȚA 24-30

Sport 02 Octombrie 2014 / 00:00 899 accesări

Campioana României, HCM Constanța, a dat o nouă dovadă de ambiție și caracter, impunându-se, aseară, în fieful medaliatei cu bronz din sezonul trecut, Potaissa Turda, într-o partidă restantă din etapa a treia a Ligii Naționale de handbal masculin. Constănțenii au avut un început mai ezitant și le-au permis gazdelor să se distanțeze la două goluri, dar au revenit și au reușit să egaleze pe tabela de marcaj, 6-6 în min. 12. Elevii lui Zvonko Sundovski nu au putut totuși să treacă în avantaj, lovindu-se de o apărare foarte agresivă, astfel că ardelenii au fost mai mereu la o lungime în față. Eforturile depuse de Stănescu și compania au dat roade cu două minute înainte de finalul primei reprize, când golul veteranului Branislav Angelovski a adus gruparea de pe litoral la conducere pe tabela de marcaj. Mai mult, HCM și-a conservat avantajul minim până la pauză, scor 15-14. La reluare, antrenorul macedonean a schimbat tactica și i-a trimis pe teren pe cei mai tehnici jucători din lot, Stavrositu și Cutura, iar mutarea a dat roade. Campionii s-au distanțat la trei goluri, 21-18 în min. 42, pe fondul golurilor marcate pe contraatac de Toma, însă eliminările dictate de cei doi arbitri au strâns din nou scorul. Cu doar patru jucători de câmp pe teren, constănțenii au reușit să reziste incredibil în apărare, iar Buricea a dat lovitura la capătul unei faze lucrate perfect și a marcat un gol extrem de important. Cu un avans de patru goluri, 26-22 în min. 51, oaspeții păreau să-și fi asigurat victoria, dar lucrurile s-au complicat din nou, în urma deciziilor luate de cei doi fluierași. Astfel, antrenorul Zvonko Sundovski s-a ales cu o eliminare de două minute, după ce a protestat vehement în urma unui fault clar comis asupra lui Angelovski, dar nesancționat. Tentativa de revenire a formației pregătite de Horațiu Gal a fost blocată de intervențiile portarului Ionuț Stănescu, care a „închis” poarta în repriza secundă. Mai mult, HCM a făcut spectacol pe finalul jocului, iar Stavrositu i-a dat o lecție portarului advers, executând în stilul propriu o aruncare de la 7 metri. În cele din urmă, campioana României a câștigat clar, scor 30-24, și a obținut astfel primul succes din deplasare în acest sezon, care o readuce pe podiumul clasamentului Ligii Naționale.

Pentru HCM au marcat Toma 9, Angelovski 7, Cristescu 6, Humet 3, Stavrositu 3 și Buricea 2, iar portarul Ionuț Stănescu a avut 16 intervenții salvatoare.

Clasament: 1. Minaur Baia Mare 15p, 2. HC Odorhei 13p (golaveraj: 149-125), 3. HCM CONSTANȚA 13p (174-152), 4. Dunărea Călărași 12p, 5. Știința Bacău 10p, 6. CSM București 9p (150-145), 7. Dinamo București 7p (112-109), 8. HC Vaslui 7p (144-157), 9. Poli Timișoara 6p (153-157), 10. Potaissa Turda 6p (166-180), 11. Steaua București 4p, 12. Pandurii Tg. Jiu 3p, 13. CSU Suceava 0p.