Prima victorie pentru Callatis

Sport 13 Iulie 2011 / 00:00 978 accesări

Callatis Mangalia a obţinut, ieri, pe terenul ITC din Constanţa, primul succes în partidele de verificare de la preluarea conducerii tehnice de către antrenorul Marin Barbu. În faţa Dunării Călăraşi, fosta adversară din Liga a III-a, Callatis s-a impus cu 4-2 (1-2), la capătul unei partide în care a revenit spectaculos de la 0-2. Fundaşul stânga Ionuţ Mihai, adus în probe de la FC Snagov, a greşit decisiv în min. 5 şi 9, iar oaspeţii conduceau deja cu 2-0 prin reuşitele lui Avanu şi Ispas. Mangalia a combinat frumos în atac, însă Iordache şi Doicaru nu şi-au asumat şi responsabilitatea şutului. Avea să o facă Bolat, care, cu un şut plasat de la 20 m, a stabilit scorul pauzei: Callatis - Dunărea 1-2. Marin Barbu a schimbat aproape întreaga echipă după pauză, iar Callatis a întors până la final scorul, prin reuşitele lui Damian (min. 70), Kamara (min. 85) şi Floricel (min. 89). „Suntem în căutări, am avut şi unii jucători în probe. Mulţumitoare implicarea jucătorilor, dar mai avem nevoie de doi jucători cu experienţă la mijlocul terenului. Vrem ca până la primul fluier al ligii a doua să reuşim să formăm un lot competitiv. Mă bucură că Damian şi Cojenel s-au adaptat, însă mai trebuie acoperite destule posturi“, a declarat Marin Barbu. Callatis a evolaut în următoarea formulă: Neagu (30 Bermudez, 60 L. Marin) - Floricel, Ferariu (46 I. Posteucă), Damian, I. Mihai (30 Ţarălungă) - Cojenel (Kamara), I. Florea (46 Patane) Bolat, Erdinci Cogali - Iordache (46 Ungureanu), Doicaru (46 Calagi). Nu au jucat Răvoiu şi Bardu, ambii accidentaţi.

Deşi erau anunţaţi ca şi transferaţi la Mangalia, mijlocaşul Nicu Creţu şi atacantul Emil Nanu, ambii de la Delta Tulcea, se pare că vor evolua în sezonul 2011-2012 la Săgeata Năvodari. Tot la Năvodari are şanse mari să ajungă şi antrenorul Constantin Gache, acesta având aseară o discuţie decisivă în acest sens cu cei din conducerea Săgeţii Năvodari.