Prima victorie pentru FC Braşov

Fotbal / Liga 1, etapa a 6-a

Sport 24 August 2013 / 00:00 404 accesări

Antrenorul Aurică Ţicleanu a debutat cu dreptul pe banca tehnică a formaţiei FC Braşov, primul succes din acest sezon fiind adus de fostul atacant dinamovist Andrei Cristea. Acesta a înscris golul victoriei în al patrulea minut al prelungirilor, în urma unui contraatac, timişorenii fiind surprinşi în defensivă. Ploaia care a căzut din plin în repriza a doua l-a determinat pe Ţicleanu să spună la finalul meciului că cerul a plâns pentru Costică Ştefănescu, în memoria căruia înaintea partidelor din această rundă s-a decis păstrarea unui moment de reculegere. Tot vineri seară, în Ştefan cel Mare, Dinamo Bucureşti a învins la scor pe Universitatea Cluj, după ce la începutul meciului oaspeţii au ratat mai multe ocazii de gol.

Rezultate - vineri: Săgeata Năvodari - FC Viitorul 3-1 (M. Roman II 4, 89, Tigoianu 81 / AL. Lazăr 83), FC Braşov - ACS Poli Timişoara 2-1 (Rodrigues 40, Andrei Cristea 90+4 / Şeroni 61), Dinamo Bucureşti - U. Cluj 6-0 (Dr. Grigore 28-pen., 45-pen., Boubacar 30, Luchin 57, Curtean 70, D. Rotariu 84).

Programul partidelor - sâmbătă: Ceahlăul Piatra Neamţ - Oţelul Galaţi (ora 19.00, Digi Sport 1), Gaz Metan Mediaş - Steaua Bucureşti (ora 21.30, Digi Sport 1); duminică: FC Botoşani - FC Vaslui (ora 17.30, Digi Sport 1), Concordia Chiajna - Pandurii Tg. Jiu (ora 19.00, Dolce Sport 1), Astra Giurgiu - Petrolul Ploieşti (ora 19.30, Digi Sport 1); luni: CFR Cluj - Corona Braşov (ora 19.30, Digi Sport 1).