Prima victorie pentru handbalistele tricolore la CE

Handbal (f) / Campionatul European, Grupa D: ROMÂNIA - ISLANDA 22-19

Sport 06 Decembrie 2012 / 00:00 429 accesări

După remiza cu Rusia, 21-21 în primul meci, naţionala de handbal feminin a României a obţinut, ieri, la Vrşeţ (Serbia), primul succes la actuala ediţie a Campionatului European, 22-19 (15-13) cu Islanda. A fost însă o victorie obţinută mai greu decât se anticipa, nordicele reuşind să ofere o replică viguroasă. Tricolorele au început cu acelaşi “repertoriu” păgubos în ofensivă, iar islandezele nu s-au lăsat invitate la joc. La 8-5 pentru Islanda, time-out-ul solicitat de Gheorghe Tadici a reuşit să le trezească la realitate pe handbalistele tricolore, iar în min 19 scorul era din nou egal, 10-10. Peste trei minute România avea deja un avans de două goluri, 12-10, iar diferenţa s-a păstrat până la pauză, scor 15-13, chiar dacă o mai mare atenţie în atac ar fi putut asigura un avans mai clar. În repriza secundă am consemant şi revenirea în poarta României a Paulei Ungureanu, portăriţa Oltchimului debutând cu... trei intervenţii consecutive care au păstrat intactă tabela, 15-13, chiar dacă Islanda a avut patru minute de superioritate! Jocul modest al României în ofensivă a fost taxat în cele din urmă, Islanda restabilind egalitatea în min. 39, 15-15. Primul gol al părţii a doua pentru România a venit abia în min. 40 (!!!) prin Clara Vădineanu, 16-15 pentru România. Următoarele două goluri pentru România au fost marcate de Brădeanu, în min. 48 şi 51, iar tricolorele reveneau în avantaj, 18-17. Reuşitele au descătuşat puţin naţionala României, iar Stanca ne-a adus din nou în avantaj de două goluri, 19-17 - în min. 52. Un minut mai târziu s-a consemnat şi cea mai mare diferenţă de până atunci, 20-17, după torpila Aureliei Brădeanu. România s-a impus în final cu 22-19, însă modul în care a fost obţinut acest succes nu este nici pe departe unul care să ofere speranţe pentru ultimul meci din grupă, cu Muntenegru. Pentru România au marcat: Brădeanu 7g, Meiroşu 4g, Stanca 3g, Geiger 2g, Curea 2g (1x7m), Manea, Neagu, Vădineanu şi Nechita - câte un gol.

Tot ieri, în cealaltă partidă din Grupa D: Muntenegru - Rusia 30-27 (20-14). Programul ultimelor meciuri din grupă - vineri: Rusia - Islanda (ora 19.05) şi România - Muntenegru (ora 21.15, în direct la TVR 2). Clasament: 1. Muntenegru 4p, 2. România 3p, 3. Rusia 1p, 4. Islanda 0p.