Prima victorie pentru Viitorul în Antalya

Sport 02 Februarie 2011 / 00:00 500 accesări

Viitorul Constanţa a obţinut, ieri, prima victorie din cantonamentul din Antalya (Turcia), formaţia pregătită de Cătălin Anghel şi Norbert Niţă învingând, cu 2-1 (1-1) echipa germană VfB Auerbach, care ocupă locul 3 la finalul turului în Oberliga Sud. Din păcate, la acest meci s-a accidentat şi fundaşul Călin, astfel că antrenorul Cătălin Anghel s-ar putea confrunta cu o adevărată problemă în privinţa fundaşilor laterali, după ce Evdochim va rata întreg returul, tot din cauza unei accidentări. Întâlnirea de ieri a început practic de la 0-1, echipa germană deschizând scorul în primul minut. Viitorul a reuşit să întoarcă rezultatul până la pauză, Nicolae Hertu (min. 15) şi Stere Banoti (min. 31) punctând la capătul unor acţiuni colective. În repriza secundă ambele formaţii au schimbat formulele de start, însă tabela a rămas neschimbată. Iată şi echipa aliniată de antrenorii constănţeni - repriza I: Popa - Bică, Larie, Ninu, Chirilă - Banoti, Benzar, Cârstocea - Sin, Hertu, Chiţu; repriza a II-a: Şerban - Rusu, Nazîru, Păcuraru, Chirilă (68 Bică) - Călin (60 Dan), Ştefănescu, Iancu - Lupu, Sandu, Sin. În prima partidă din Antalya, Viitorul remizase, scor 1-1, cu Terek II Groznîi. Viitorul va susţine următorul meci de verificare vineri, împotriva formaţiei Gloria Bistriţa. Întâlnirea este programată de la ora 15.00, la Belek, în complexul sportiv “Adora Football Center”.