Primarul din Cernavodă a fost condamnat la patru ani de închisoare pentru abuz în serviciu

Nu ai găsit subiectul dorit?
Foloseşte căutarea ...

Primarul din Cernavodă a fost condamnat la patru ani de închisoare pentru abuz în serviciu

Justiție 07 Februarie 2025 / 16:26 109 accesări

Primarul oraşului Cernavodă, Liviu Cristian Negoiţă, a fost condamnat vineri, de judecătorii Tribunalului Constanţa, la 4 ani de închisoare cu executare pentru abuz în serviciu în formă continuată. Decizia instanţei de judecată nu este definitivă, putând fi contestată în termen de 10 zile de la comunicare.

Condamnare fără acord de recunoaştere. (...) În baza (...) condamnă pe inculpatul Negoiţă Liviu Cristian - (...), pentru infracţiunea de abuz în serviciu în formă continuată, la pedeapsa de 4 ani închisoare şi 4 ani pedeapsă complementară a interzicerii drepturilor prevăzute de art. 66 lit.a,b C.penal (dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice şi dreptul de a ocupa o funcţie ce implică exerciţiul autorităţii de stat). Pedeapsa principală se va executa în regim de detenţie, (...). Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 7.02.2025", reiese din soluţia pe scurt publicată de Tribunalul Constanţa, potrivit Agerpres.

Conform sursei citate, Unitatea Administrativ Teritorială (UAT) Cernavodă nu s-a constituit parte civilă în procesul penal. „Ia act că, UAT Cernavodă nu s-a constituit parte civilă în procesul penal, întrucât prin HCL nr.309/22.10.2022, Consiliul Local Cernavodă nu a aprobat constituirea de parte civilă. În baza (...) dispune confiscarea sumei de 9.307.790 lei în folosul statului, de la inculpatul Negoiţă Liviu Cristian. (...) Menţine măsura sechestrului asigurator instituit prin ordonanţa (...) din data 17.19.2022 a DNA-Serviciul Teritorial Constanta asupra bunurilor inculpatului Negoiţă Liviu Cristian", se mai arată în soluţia pe scurt a judecătorilor.

Primarul liberal al oraşului Cernavodă, Liviu Cristian Negoiţă a fost trimis în judecată de procurorii anticorupţie în noiembrie 2022, fiind acuzat că ar fi aprobat, fără respectarea dispoziţiilor legale, documente prin care ar fi fost dispusă plata a peste 9,3 milioane de lei, în folosul unui club sportiv.



Ştiri recomandate

12