Primul brazilian din istoria FC Farul

Gerlem Wiliam de Jesus Almeida va îmbrăca tricoul “rechinilor”

Sport 01 Martie 2007 / 00:00 1082 accesări

Pentru prima oară în istorie, FC Farul va avea în lot un jucător brazilian. Atacantul Gerlem Wiliam de Jesus Almeida, venit de la echipa din liga a doua portugheză, Estoril, a semnat, ieri, cu gruparea de pe litoral un contract valabil pînă la finalul returului, cu drept de prelungire pentru încă patru sezoane. Estoril a decis ă-l cedeze pe brazilian la Constanţa, considerînd că este singura soluţie pentru jucător, care a fost suspendat de clubul portughez din motive disciplinare. Problemele brazilianului au început în etapa a 16-a a ligii a doua portugheze, în meciul pierdut, cu scorul de 1-3, în faţa formaţiei Olivais Moscavide, pe 28 ianuarie, cînd comportamentul jucătorului nu a fost deloc pe placul conducerii. La primul antrenament după acel meci, brazilianul s-a certat cu antrenorul formaţiei portugheze, fiind exclus din lot la cererea tehnicianului. În vîrstă de 22 de ani, Gerlem a mai jucat pentru Bahia, în Brazilia şi pentru Xanthi, în Grecia. El nu va putea evolua în partida cu Unirea Urziceni, programată sîmbătă în etapa a 21-a a Ligii I, deoarece nu i-a sosit “cartea verde”, chiar dacă ieri au fost depuse la LPF actele transferului. Brazilianul ar putea debuta la Farul abia pe 10 martie, cînd “rechinii” vor întîlni, pe teren propriu, campioana Steaua Bucureşti, în etapa a 22-a. Acesta este cel de-al patrulea transfer perfectat de Farul în această perioadă, după cele ale lui Marcel Otvoş, Ben Teekloh şi Cosmin Tilincă.

Seniorii, învinşi de... tineret

Marţi seară, jucătorii Farului care nu au evoluat pe toată perioada partidei cu FC Vaslui de sîmbătă, au disputat un joc-şcoală cu echipa secundă a clubului. Elevii lui Basarab Panduru au fost învinşi cu scorul de 2-1, golul prim divizionarei fiind înscris de Larie, în minutul 9. FC Farul a aliniat următoarea formaţie: G. Curcă - Băcilă, D. Gheară, Larie, L. Florea - Voiculeţ (66 Gerlem), Păcuraru, Otvoş- Disney, T. Moldovan, Tilincă. Deoarece au pierdut, jucătorii pregătiţi de Panduru au fost pedepsiţi, fiind nevoiţi să alerge încă 20 de minute imediat după terminarea meciului.