Primul eşec pentru Viitorul

Fotbal / Liga a II-a, Seria I, etapa a 5-a: CS OTOPENI - VIITORUL CONSTANŢA 2-1

Sport 27 Septembrie 2010 / 00:00 831 accesări

După patru etape de invincibilitate, Viitorul Constanţa a suferit sâmbătă, în etapa a 5-a a Seriei I din Liga a II-a, prima înfrângere din campionat. Viitorul a cedat, scor 1-2, partida disputată în deplasare, cu CS Otopeni, dar poate pune rezultatul final şi pe seama ghinionului. Gazdele au deschis scorul în min. 29, prin Drăghici, după care, ca şi în meciurile precedente, Viitorul a reuşit să revină pe tabelă şi a restabilit egalitatea cu patru minute înainte de finalul primei părţi: Chiţu a luat o acţiune pe cont propriu, a trecut de trei jucători, i-a pasat lui Cristocea care a driblat un alt fundaş al bucureştenilor, iar Pantelie a profitat de pasa primită la aproximativ opt metri de poartă, învingându-l pe Bobariu. Fundaşii Viitorului au păcătuit din nou la fazele fixe, primind un nou gol în min. 61, în urma unei lovituri de colţ, Dedu reluând balonul cu capul în poarta lui Vlas. În ultimele 22 de minute ale partidei, Viitorul a evoluat cu un jucător mai puţin după accidentarea lui Ninu, pentru că fuseseră efectuate deja toate schimbările. Şi totuşi, la ultima fază a meciului, Cristocea a fost faultat în careu şi tot el a executat lovitura de la 11m, trimiţînd însă balonul în bară. S-a încheiat 2-1 pentru Otopeni, rezultat în urma căruia Viitorul coboară pe locul 7 în clasament, cu 8 puncte. „A fost un meci pe care l-am avut în mână şi pe care ar fi trebuit, în mod normal, să-l câştigăm, dacă ne uităm la numărul ocaziilor mari pe care le-am ratat. Din păcate, lipsa de concentrare în apărare ne-a privat de un rezultat bun. Trebuie să lăsăm capul jos, să muncim de trei ori mai mult şi să avem o cu totul altă atitudine“, a spus antrenorul principal Cătălin Anghel. Pentru Viitorul au evoluat: Vlas (62. C. Popa) - Păcuraru, Ninu, I. Posteucă, Călin - Cârstocea, Larie (64 Benzar), Banoti - Cristocea, Pantelie (64 Hertu), Chiţu.