Primul jucător din istoria UEL care înscrie cinci goluri într-un meci

Fotbal internațional

Sport 04 Noiembrie 2016 / 16:02 418 accesări
Aritz Aduriz este cel mai în vârstă jucător din istoria fotbalului care marchează de cinci ori într-o competiţie europeană

Internaţionalul spaniol Aritz Aduriz a intrat în istoria UEFA Europa League, după ce a reuşit să marcheze cinci goluri în victoria obţinută de Athletic Bilbao, joi seară, în faţa belgienilor de la Genk, scor 5-3, pe teren propriu, într-o partidă din etapa a patra a grupei F a competiției.

Atacantul în vârstă de 35 de ani a devenit astfel primul jucător din istoria UEL, din 2009 până în prezent, care înscrie de cinci ori într-un singur meci şi, totodată, cel mai în vârstă jucător din istoria fotbalului care marchează de cinci ori într-o competiţie europeană.

Aduriz a deschis scorul în minutul 8 al partidei disputate pe stadionul „San Mames” din Bilbao şi a înscris pentru 2-0 în minutul 24, după ce a transformat o lovitură de la 11 metri. Internaţionalul spaniol a completat hat-trick-ul chiar înainte de pauză, tot din penalty, în minutul 44, când a punctat pentru 3-1.

În repriza secundă, Aduriz a marcat pentru 4-2 în minutul 74 şi a încheiat show-ul în prelungiri, în minutul 90+4, cu a treia lovitură de la 11 metri transformată în meci.

„Nu este doar meritul meu, este meritul echipei. Eu sunt cel care a marcat, dar munca a fost a tuturor. Am jucat foarte bine şi am reuşit să înscriem de multe ori. Fără sprijinul echipei, eu sunt nimeni”, a declarat Aritz Aduriz, citat de cotidianul spaniol „Marca”.

În urma acestui rezultat, Athletic Bilbao a urcat pe locul secund în grupa F, cu 6 puncte, la egalitate cu liderul Genk, care are un golaveraj superior (+1, faţă de -2). Ultimele două locuri sunt ocupate de Sassuolo şi Rapid Viena, care au remizat în celălalt meci al grupei, scor 2-2. Ambele formații au acumulat câte 5 puncte după primele patru etape, fiind departajate tot de golaveraj (+1, respectiv 0).