Primul succes al sezonului pentru FC Farul

Fotbal / Liga a II-a, etapa 3-a: FC Farul - Delta Tulcea 3-0

Sport 17 Septembrie 2012 / 00:00 1575 accesări

După un debut ratat de campionat, FC Farul a obţinut sâmbătă primele puncte din acest sezon, învingând la scor, 3-0, una dintre candidatele la promovare, Delta Tulcea, pe teren propriu, în etapa a treia a Ligii a II-a. Mai bine organizaţi şi determinaţi, constănţenii au făcut o partidă bună, dar au fost ajutaţi de şansă şi de o decizie eronată a arbitrului. În min. 5, centralul Marius Bîrsan l-a eliminat pe portarul tulcenilor, Stoicescu, pentru un henţ în afara careului, considerând că acesta a fost în postură de ultim apărător, deşi S. Chiţu era flancat de doi fundaşi tulceni. În superioritate numerică, gazdele s-au chinuit în prima repriză, iar golul a căzut abia cu un minut înainte de pauză, Sg. Popescu trimiţând din mijlocul careului pe lângă Olteanu. Debutul reprizei secunde a fost dominat clar de tulceni, care au irosit trei mari ocazii de a egala. Avantajul gazdelor s-a dublat în min. 69, când Mişelăricu a luftat la mijlocul terenului, S. Chiţu a scăpat singur şi l-a lobat pe Olteanu. După o transversală a lui Neagu, acelaşi S. Chiţu a finalizat un contraatac perfect al constănţenilor, în min. 83, stabilind scorul final. “Este o victorie mare, iar diferenţa putea creşte pe final, când am mai ratat câteva ocazii. Oaspeţii au evoluat în inferioritate numerică încă din start, iar acest lucru s-a văzut”, a spus secundul Farului, Ion Barbu. “Am pierdut pe mâna noastră. Stoicescu a ieşit hazardat, dar nu trebuia acordat cartonaş roşu. M-a deranjat maniera de arbitraj, dar vina este a noastră, pentru că ne-am făcut jocul greu”, a acuzat antrenorul Constantin Gache.

Au evoluat echipele - FC Farul (antrenor Alin Artimon): G. Curcă – Băjan (81 Coteanu), Stegaru, V. Sandu, Săceanu - Bîrlădeanu, Buzea, Ghenciu (66 D. Popa) - Sg. Popescu, S. Chiţu, M. Matei (23 Ivanovici); Delta (antrenor Constantin Gache): Stoicescu - V. Creţu, Marincău, Mişelăricu, Mansur - Cîju, Ad. Ionescu (71 Al. Iacob), Coconaşu, Sin (68 C. Neagu) - Pantelie (6 I. Olteanu), D. Florea. Cartonaşe galbene: Săceanu, Stegaru, Băjan / Ad. Ionescu, Al. Iacob, Marincău. Cartonaş roşu: Stoicescu. Marcatori: Sg. Popescu 44, S. Chiţu 69, 83.