Primul succes din acest an pentru FC Farul

Fotbal / Meci amical: FC FARUL CONSTANŢA - DUNĂREA CĂLĂRAŞI 2-1

Sport 13 Februarie 2014 / 00:00 1272 accesări

După ce a încheiat la egalitate, scor 1-1, cu liderul Seriei a II-a a Ligii a III-a, FC Voluntari, în urmă cu o săptămână, FC Farul Constanţa a disputat, ieri, a doua partidă de verificare din acest an. Formaţia pregătită de Ştefan Petcu a întâlnit formaţia clasată pe locul 4 în clasamentul Seriei a II-a a Ligii a III-a, Dunărea Călăraşi, partida disputându-se pe terenul sintetic din cadrul bazei sportive a Academiei de Fotbal “Gheorghe Hagi”. La capătul unei partide spectaculoase, cu multe ocazii la ambele porţi, constănţenii s-au impus cu 2-1 în faţa grupării antrenate de Ion Răuţă, tehnicianul care a salvat FC Farul de la retrogradare în sezonul trecut şi care i-a condus pe “alb-albaştri” în prima parte a acestui campionat. Fără trei jucători de bază, Curcă, Buzea şi Silvăşan - accidentaţi, antrenorul Ştefan Petcu a început partida în următoarea formulă: Puia - Băjan, Ghinea, Bumbac, Mansur - Scărlătescu, V. Apostol, I.D. Florea, Lădaru - Ivanovici, C. Cristea. După un debut de meci echilibrat, în care cele mai mari ocazii au fost ratate de Cristea, gruparea de pe litoral a deschis scorul în min. 26, Lădaru înscriind cu un şut superb, de la 25 m, direct la vinclu. Diferenţa s-a mărit în min. 35, după ce Ivanovici a făcut o cursă pe partea dreaptă şi a centrat în faţa porţii, de unde Cristea a reluat în plasă. Cu cinci minute înainte de finalul primei reprize, V. Apostol a părăsit terenul din cauza unei accidentări, fiind înlocuit de D. Stan.

După pauză, FC Farul a abordat meciul cu o nouă formulă de echipă: Puia - Tudor, Băjan (70 Coteanu), Ed. Năstase, Niţescu - Bolat, Tothăzan, D. Stan, D. Marian - Igiroşanu, Butoi. În aceste condiţii, oaspeţii au dat o replică puternică, dar intervenţiile lui Puia au păstrat scorul neschimbat până în min. 88, când M. Şerban a redus din handicap cu o lovitură de cap la colţul lung. Repriza secundă a consemnat şi un gest ciudat din partea mijlocaşului Daniel Stan, fiul antrenorului Ilie Stan, care a refuzat să evolueze în postura de fundaş central, deşi Ştefan Petcu îi indicase această mutare.

PETCU, MULŢUMIT DE PRIMA REPRIZĂ La final, antrenorul Farului s-a declarat mulţumit de felul în care s-a prezentat echipa, în special în prima repriză. „Pentru această fază a pregătirii pot spune că sunt mulţumit şi de joc, şi de partea fizică, mai ales în prima repriză. S-a văzut o creştere în joc, la partea combinativă, dar mai avem de lucrat în privinţa defensivei. În repriza secundă a fost mai greu, pentru că aceşti copii nu sunt obişnuiţi cu o pregătire mai dură, în care sunt programate două antrenamente pe zi, şi s-a văzut oboseala. Sper că timpul ne va permite să muncim mai mult şi pe partea tehnică tactică şi să ducem întreg lotul la un nivel bun înaintea reluării campionatului”, a spus Ştefan Petcu. De cealaltă parte, antrenorul Ion Răuţă a dezvăluit că obiectivele sale sunt clasarea în primele patru poziţii şi crearea unei echipe competitive. „A fost un meci foarte bun, împotriva unui adversar superior, şi cred că am dat o replică bună, mai ales că ne-am creat multe ocazii de a marca. Până în vară, voi evalua lotul şi apoi vom trage linie. De aceea, obiectivele pentru a doua parte a campionatului sunt accederea în play-off şi clasarea între primele patru locuri”, a spus Răuţă.