Protest cu masca pe figură al rugbyştilor din Năvodari

Rugby / Divizia Națională de seniori, ediţia 2015: CS NĂVODARI - ȘTIINȚA PETROȘANI 29-11

Sport 04 Mai 2015 / 00:00 2081 accesări

Sâmbătă, într-o partidă contând pentru Divizia Națională de seniori la rugby, etapa a 6-a, CS Năvodari a jucat pe Stadionul „Flacăra” din Năvodari în compania echipei Știința Petroșani. Formația gazdă a obținut o nouă victorie pe teren propriu, unde în acest sezon a înregistrat trei victorii și un singur egal, cu formația din Bîrlad, liderul clasamentului. Scorul final a fost 29-11, după ce oaspeții au condus cu 11-10 la pauză. CS Năvodari a realizat patru eseuri, prin Pîrvu, Niță și Grigoraș (al patrulea a fost un eseu de penalizare), iar Trandafir a reușit trei transformări şi o lovitură de pedeapsă. „Am fost conduși la pauză pentru că am abordat meciul cu un pachet de înaintare mai masiv, ca să le facem față celor din grămada oaspeților și să-i obosim. În repriza a doua am operat mai multe modificări și ne-am impus clar, cu punct bonus. Principalul obiectiv a fost să încheiem meciul fără accidentări, pentru că în etapa viitoare jucăm la Arad și ne așteaptă o deplasare foarte lungă”, a declarat antrenorul principal Cristian Husea.

Au evoluat pentru CS Năvodari (antrenori Cristian Husea și Cornel Suciu): Apetroae, Barbu, Cl. Popescu - Ogea, Burlacu - Niță, Brașovianu, M. Pîrvu - L. Dumitru, Trandafir - Grigoraș, Papaiane, Gheară, I. Prodan - Perju (au mai intrat: Istrate, M. Croitoru, Fl. Croitoriu, Zainea, Comănici). Comănici a văzut cartonașul galben în minutul 40, iar în minutul 60 Niță a fost și el eliminat temporar.

Celelalte rezultate ale etapei: Politehnica Unirea Iași - CSUAV Arad 5-0 (neprezentare); CSM Under 23 București - RCM Galați 49-12; Steaua Under 23 București - RC Stejarul Buzău 35-0; RC Bîrlad - CSM Bucovina Suceava 34-24. În clasamentul DNS conduce Bîrladul, cu 21 de puncte, urmat de Năvodari 16p, Galați 14p, Iași 12p, Suceava 10p, Petroșani 6p, Arad 4p și Buzău 4p. Rezultatele înregistrate de CSM U-23 și Steaua U-23 nu contează în clasament.

Spectaculoasă a fost apariția pe gazonul stadionului din Năvodari a rugbyștilor de la echipa gazdă! Jucătorii din Năvodari au intrat pe teren cu măști de gaze pe față, în semn de protest față de hotărârea Curții Europene a Drepturilor Omului (CEDO) care obligă administrația locală din Năvodari să emită autorizația de construcție pentru depozitul de deșeuri al firmei italiene Ecological Center. Un depozit pompos intitulat Centru de Gospodărire Deșeuri Industriale, în care vor ajunge deșeuri toxice din întreaga Europă! „Este interesant că italienilor li s-a dat dreptate la Curtea Europeană a Drepturilor Omului și mă întreb cum s-a apărat statul român de a pierdut procesul? Dar la drepturile oamenilor din Năvodari nu s-a gândit nimeni? CEDO apără drepturile omului sau drepturile firmelor? A fost ideea noastră, a celor de la echipa de rugby, să recurgem la această formă de protest. Nu dorim depozite de deșeuri toxice la câțiva kilometri de orașul nostru și de litoralul Mării Negre”, a precizat Cristian Husea.