Pugilista română Loredana Andreea Marin, medaliată cu argint la Campionatele Europene de box Under-23 de la Sofia

Sport 19 Octombrie 2024 / 22:47 80 accesări

Pugilista română Loredana Andreea Marin a obţinut medalia de argint la categoria 66 kg, sâmbătă, la Campionatele Europene de box Under-23 de la Sofia.

Românca a fost învinsă în finală de ucraineanca Natalia Merinova, la puncte, cu 4-1.

România a participat cu 10 pugilişti, cinci la masculin şi cinci la femininşi a încheiat competiţia cu trei medalii:una de argint, câştigată de Loredana Marin, şi două de bronz, obţinute de Florin Ioniţă (cat. +92 kg) şi de Maria Gheorghiţa Cimpoeru (cat. 81 kg).

Asociaţia Internaţională a Boxului (IBA) a premiat cei mai buni pugilişti, începând cu faza sferturilor de finală, cu câte 1.000 de dolari, medaliaţii cu bronz au fost recompensaţi cu câte 2.000 de dolari, finaliştii cu 4.000, iar campionii au încasat câte 8.000 de dolari.