Punct final în Cupa Presei “Lake View” la bowling

Sport 06 Decembrie 2010 / 00:00 1069 accesări

Emoţiile şi tensiunea au fost maxime, sâmbătă după amiază, la Centrul de Entertainment şi Sport Lake View din Constanţa, acolo unde au fost desemnaţi câştigătorii Cupei Presei “Lake View” la bowling, ediţia 2010. Primii 24 de băieţi şi primele 4 fete, conform clasamentului alcătuit după calificările de sâmbăta trecută, au luptat pentru locul 1, premiile constând în ore de joc gratuite, dar şi două premii surpriză. În întrecerea feminină, prima a fost Daniela Moldoveanu (Observator), urmată de Andreea Badea-Hahui (Neptun TV), Marieta Iorga (Observator) şi Nicoleta Bujor (Jurnalul de Constanţa). La masculin, s-a impus Cristian Cimpoeş (Observator), care l-a învins în marea finală pe colegul său Cristian Banciu, învingătorul obţinând şi un weekend la munte, în timp ce învinsul s-a mulţumit... cu o masă la restaurantul din incinta Centrului de Entertainment şi Sport Lake View. Pe locul 3 s-a clasat Mihai Ciobanu (Adevărul), iar pe patru a fost Alexandru Raita (Observator), marea surpriză a finalei, care a acces în ultimul act din postura de “lucky loser”, ca urmare a absenţei fostului nostru coleg, Ciprian Mihai. Cotidianul Telegraf a fost reprezentat în finală de Robert Nenciu (clasat în... final pe locul 6), Cristian Nastur (locul 8, o altă revelaţie a întrecerii, calificat în finală de pe ultimul loc, 24), Adrian Lungu (locul 14), Sorin Danielciuc (locul 15) şi Ionuţ Coman (locul 23), iar Agenţia de Publicitate Telegraf, de Cristian Niţă (locul 13) şi Vlad Rusu (locul 20). „A fost, înainte de toate, o plăcere de a juca bowling şi apoi o competiţie. Au fost răsturnări spectaculoase de scor şi de situaţie” a declarat, la final, Cristian Bărhălescu, director Lake View Center. Nu au lipsit nici premiile speciale, care au revenit următorilor participanţi - lingura de lemn, pentru cel mai slab joc: Ciprian Vieru (Neptun TV) - 75p, cel mai bun punctaj din finală: Cristian Cimpoeş (Observator) - 199p, premiul pentru cea mai originală prezentare, prezenţa Beatles: Valentin Coman (Constănţeanu), premiul pentru cele mai multe strike-uri, cinci, reuşite consecutiv: Robert Nenciu (Telegraf). Iar jurnaliştii se pregătesc acum pentru Cupa Presei la... biliard.