Punct final la Cupa Mamaia Idu

Tenis de câmp

Sport 18 August 2012 / 00:00 476 accesări

Vineri au avut loc ultimele finale ale tradiţionalului turneu de tenis rezervat juniorilor, găzduit în fiecare vară la baza sportivă Tenis Club Idu, situată pe malul Lacului Siutghiol, în staţiunea Mamaia. Astfel, ultimul act al probei de simplu la categoria sub 10 ani, în cadrul Cupei Mamaia Idu, a adus faţă în faţă sportivi constănţeni, atât la fete, cât şi la băieţi. În întrecerea micilor tenismene s-a impus Andra Stanciu (Tenis Club Idu Mamaia, cap de serie nr. 1), care a câştigat în faţa Arrianei Ionescu (LPS “Nicolae Rotaru”, cap de serie nr. 2), cu 6-1, 3-6, 7-5, în timp ce la băieţi titlul a fost adjudecat de revelaţia competiţiei, Matei Palcău (CS Tomis Constanţa), care l-a învins în finală pe Robert Beznea (Samtronic Constanţa, cap de serie nr. 6), cu 6-2, 6-2.

Constănţenii au obţinut rezultate excelente şi în probele de dublu din cadrul Circuitului Naţional al Federaţiei Române de Tenis, desfăşurat în această săptămână la Tenis Club Idu. Astfel, la categoria sub 16 ani fete s-a impus perechea formată din Jasmine Coteanu şi Andrada Surdeanu (ambele de la LPS “Nicolae Rotaru”, cap de serie nr. 1), în timp ce la băieţi au câştigat Sergiu Bucur şi Ion Efrim (ambii de la Tenis Club Idu Mamaia, cap de serie nr. 2). La sub 12 ani fete au ieşit învingătoare Carmen Manu (LPS Nicolae Rotaru) şi Gloria Mihu (Tenis Club Idu Mamaia), cap de serie nr. 2, dominaţia constănţeană fiind “spartă” în întrecerea băieţilor, unde s-au impus Nini Dică (Dyadora Timişoara) şi Filip Jianu (Dinamo Bucureşti), cap de serie nr. 1.

„A fost un turneu bun şi suntem mulţumiţi că printre câştigători se află mulţi tenismeni constănţeni. Ne bucurăm că am reuşit să asigurăm desfăşurarea competiţiei în condiţii foarte bune, în ciuda austerităţii, şi sperăm că tradiţia se va păstra şi anul viitor”, a spus unul dintre organizatorii turneului, Marian Sandu. Turneele de tenis vor continua la Tenis Club Idu Mamaia în următoarea perioadă. Astfel, luni vor debuta Campionatele Internaţionale ale României de veterani, în timp ce în perioada 27 august - 2 septembrie va avea loc Idu Trophy, turneul ITF cu premii în valoare totală de 25.000 de dolari rezervat senioarelor.