Punct imens pentru Săgeata

Fotbal / Liga 1, etapa a 27-a: PANDURII TG. JIU - SĂGEATA NĂVODARI 0-0

Sport 15 Aprilie 2014 / 00:00 623 accesări

Aflată în luptă pentru evitarea retrogradării, Săgeata Năvodari a obţinut un egal preţios, scor 0-0, în fieful unei candidate la un loc în Cupele Europene, Pandurii Tg. Jiu, într-un meci disputat aseară, în etapa a 27-a a Ligii 1 la fotbal. Miza partidei şi-a spus cuvântul şi năvodărenii au avut un start slab de partida, doar norocul făcând ca gazdele să nu deschidă scorul. Mai întâi, în min. 3, Bratu a trimis cu capul pe lângă poartă din mijlocul careului, apoi, patru minute mai târziu, Giusti a reluat cu pământul, iar mingea a trecut peste transversala porţii apărate de Panagopoulos. A fost doar “un foc de paie”, pentru că elevii lui Cătălin Anghel au echilibrat rapid disputa. Mai mult, la jumătatea primei reprize au apărut şi ocaziile la poarta gorjenilor, pe fondul dominării oaspeţilor. Semnalul a fost dat de Deletic, care a şutat periculos, dar a nu a nimerit ţinta. L-a imitat Guerra, a cărui lovitură de cap, după o centrare perfectă a lui Lopez, a trimis mingea pe lângă bară. Cea mai mare oportunitate i-a aparţinut însă lui Vezan, în min. 29, şutul expediat de mijlocaşul năvodărean nimerind bara din stânga lui Gliwa. Situaţia din teren s-a mai calmat pe finalul primei reprize şi până la pauză a mai fost o singură ocazie, Panagopoulos respingând de sub transversală mingea trimisă cu capul de Momcilovic, în min. 43.

PENALTY NEACORDAT. La pauză, gazdele au mutat ofensiv, trimiţându-l în teren pe Nistor, iar jocul s-a deschis. Săgeata a continuat să deseneze frumos şi a mai ratat o ocazie importantă în min. 61, când Silviu Pană a reluat mingea cu capul, din 8 metri, pe lângă poartă. În plus, centralul George Găman a închis ochii la un henţ în careu comis de Breeveld şi nu a acordat Săgeţii o lovitură de pedeapsă. În ultima jumătate de oră gorjenii s-au trezit şi au pornit asaltul, dar Panagopoulos a blocat perfect şutul lui Nistor şi mingea trimisă cu capul de Erico. Pandurii a marcat totuşi în min. 69, dar golul lui Matulevicius a fost anulat corect, pentru un ofsaid. Cu două minute înainte de final Breeveld a văzut cartonaşul roşu, după un cot în plină figură aplicat lui Deletic. În superioritate numerică, Săgeata a prins curaj şi a avut două mari ocazii de a marca. Din păcate, lovitura de cap trimisă de Popa şi şutul lui Deletic au ocolit spaţiul porţii, iar năvodărenii au trebuit să se mulţumească doar cu un punct. S-a terminat Pandurii - Săgeata 0-0 şi echipa din Năvodari se află acum pe poziţia a 14-a în clasament, cu 29 de puncte.

Au evoluat - Pandurii (antrenor Cristi Pustai): Gliwa - Unguruşan, Erico, D. Bratu (46 Nistor), Momcilovic - Breeveld, P. Anton - Buleică (65 Aş. Ciucur), Giusti (59 Dos Santos), Nicoară - Matulevicius; Săgeata (antrenor Cătălin Anghel): Panagopoulos - Peteleu, Fl. Popa, L. Munteanu, D. Lopez - S. Pană (90+4 Muzac), Johnson - Fl. Achim, Vezan (73 Tudose), Deletic - Guerra (76 S. Chiţu). Cartonaşe galbene: Bratu / Peteleu, S. Pană. Au arbitrat: George Găman (Craiova) - Mircea Orbuleţ (Bucureşti) şi Florin Păunescu (Rm. Vâlcea).