Punct important pentru FC Farul

Fotbal / Liga a II-a, Seria 1, etapa a 27-a: CSM UNIREA SLOBOZIA - FC FARUL CONSTANŢA 1-1

Sport 20 Mai 2013 / 00:00 1198 accesări

După trei succese consecutive, FC Farul Constanţa a obţinut un nou rezultat pozitiv, încheind la egalitate, 1-1, partida disputată sâmbătă, în etapa a 27-a, în fieful Unirii Slobozia. Decimaţi de accidentări şi suspendări, constănţenii au avut un început mai slab de joc şi, după ce portarul Neagu i-a blocat pe atacanţii adverşi în câteva situaţii, gazdele au reuşit să deschidă scorul în min. 30, când Ibrian a trimis din interiorul careului, iar Drugă a împins balonul în plasă în tentativa de a degaja. Elevii lui Ion Răuţă au restabilit egalitatea cu două minute înainte de pauză, când Sg. Popescu a centrat în careu, de unde Săceanu a reluat imparabil cu capul. Repriza secundă a fost dominată de ialomiţeni, dar Neagu l-a blocat în două rânduri pe M. Florea, iar mingea expediată de Ibrian a lovit bara. În cele din urmă, scorul a rămas neschimbat până la final, iar gruparea de pe litoral a mai făcut un pas important în tentativa de a evita retrogradarea.

„Am avut un portar în zi de graţie şi am reuşit să plecăm cu un punct. Puteam pleca chiar cu toate trei punctele, dacă în final Stoianof ar fi gândit altfel şi l-ar fi angajat pe Sergiu Popescu, care era singur, în poziţie centrală, cu poarta goală. Ar fi fost însă un rezultat nemeritat pentru că, cel puţin în prima repriză, Slobozia ne-a dominat, dar, din păcate pentru ei, nu au fost lucizi în faza de finalizare. Noi am acuzat după cele trei victorii o anumită stare de oboseală, în jocul nostru punându-şi amprenta numeroasele absenţe generate de accidentări şi suspendări. Încă avem mari emoţii în privinţa evitării retrogradării pentru că ne mai aşteaptă două meciuri extrem de grele, cu Brăila şi Săgeata”, a spus antrenorul Ion Răuţă.

Au evoluat pentru FC Farul: Vl. Neagu - Băjan, Bumbac, I. Popescu, Drugă (75 Bădaşcă) - Săceanu, B. Nicola - Ivanovici, Sg. Popescu, Călinţaru (88 Fuchs) - S. Chiţu, (50 Stoianof).