Punct mare pentru “rechini”

Fotbal / Liga I, etapa a 12-a: FC Vaslui - FC Farul 1-1

Sport 29 Octombrie 2007 / 00:00 763 accesări

Aflată în luptă pentru evitarea retrogradării, FC Farul a obţinut, ieri, un egal important pe terenul lui FC Vaslui, scor 1-1, în etapa a 12-a a Ligii I. Mulţumit de evoluţia echipei în restanţa cu Dinamo, antrenorul Constantin Gache a mizat pe aceeaşi formulă de echipă, iar jocul din prima repriză i-a dat dreptate. “Blindaţi” la mijlocul terenului, constănţenii au blocat “din faşă” atacurile gazdelor, vasluienii ameninţînd rareori poarta apărată de Curcă. Prima oportunitate a apărut abia în min. 23, cînd lovitura de cap expediată de Temwanjera a trecut pe lîngă poartă. Atacantul din Zimbabwe a încercat o foarfecă spectaculoasă în min. 35, dar Curcă a prins fără probleme. Trei minute mai tîrziu, Temwanjera a solicitat o lovitură de pedeapsă după un duel cu Farmache, însă centralul Marius Avram a lăsat jocul să continue. Finalul reprizei le-a aparţinut oaspeţilor, dar Băcilă nu a ajuns la centrarea lui Nanu, iar mingea trimisă de Farmache dintr-o lovitură liberă de la 20 m s-a oprit în zid. La reluare, Gache l-a trimis pe Guriţă în avanposturi, dar gazdele au fost mai periculoase şi au reuşit să deschidă scorul în min. 58 la capătul unei faze controversate. Şutul lui Temwanjera, care şi-a preluat în prealabil mingea cu mîna, a fost respinsă de Curcă pînă la Frunză, mijlocaşul vasluian trimiţînd puternic la colţul lung. “Rechinii” au protestat vehement, fără rezultat, însă au revenit rapid în joc şi un sfert de oră mai tîrziu au reuşit egalarea. După o lovitură de colţ, Băcilă a reluat din voleu în dreapta lui Hăisan, după ce Ljubinkovic respinsese cu mîna lovitura de cap expediată de Mala. Impulsionaţi de gol, elevii lui Gache au pus stăpînire pe meci şi au fost la un pas să dea lovitura, dar şutul aceluiaşi Băcilă a fost respins în corner de Hăisan. Marea oportunitate a victoriei s-a ivit în min. 80, dar portarul vasluian a avut două intervenţii de senzaţie la şuturile expediate de Chigou. Ultimele minute au însemnat un asalt al gazdelor, puternic susţinute de cei trei arbitri, dar constănţenii au rezistat, trecîndu-şi în cont un punct extrem de important în lupta pentru evitarea retrogradării. “Consider că punctul obţinut este unul meritat. Am început să evoluăm fără teamă, să se lege nişte relaţii de joc, iar acest lot, la ora asta, merită toate felicitările. Am avut neşansă la 1-1, cînd puteam să înscriem din nou. Cu toate acestea, plecăm de la Vaslui cu un punct important pentru noi”, a declarat Gache.

Au evoluat - FC Vaslui (antrenorul Dorinel Munteanu): Hăisan - Şt. Apostol, Panait, Mardare, Bălace - Sabou, Ad. Gheorghiu (58 Jovanovic), D. Munteanu (78 Bukvici), Ljubinkovic, S.Frunză - Temwanjera; FC Farul (antrenor Constantin Gache): G. Curcă - Farmache, Gheară (70 Chigou), Şchiopu, Maxim - Băcilă, Todoran, Fl. Pătraşcu, Mala, Voiculeţ (89 M. Nae) - E. Nanu (46 Guriţă). Au arbitrat: Marius Avram (Bucureşti) - Miklos Nagy (Cluj) şi Gheorghe Negoiţă (Brăila). Marcatori: S.Frunză 58 - Băcilă 72. Cartonaşe galbene: Todoran, Fl. Pătraşcu, G. Curcă, Farmache, Voiculeţ. Spectatori: 4.000.