Punct ochit, punct lovit

Fotbal / Liga I, etapa a 18-a: FC Farul - Gloria Buzău 2-0

Sport 02 Martie 2009 / 00:00 2198 accesări

“Gaşca nebună” adusă de Ion Marin în această iarnă a trecut cu brio primul test, învingînd sîmbătă pe Gloria Buzău, 2-0, pe teren propriu, în prima etapă a returului. Fără Gerlem şi Ben Teekloh, “Săpăligă” s-a văzut nevoit să facă mai multe schimbări, dar a păstrat sistemul rodat în perioada de pregătire, 4-4-2. L-a trimis pe Chico pe flancul stîng, titularizîndu-l pe Alibec în avanposturi, alături de Gosic, în timp ce Larie a fost trimis să “închidă” jocul la mijlocul terenului. În această formulă, formaţia de pe litoral a început tare disputa cu “lanterna roşie” a Ligii I, dar ocaziile la poarta oaspeţilor s-au lăsat aşteptate. Abia în minutul 20, constănţenii au arătat ce au lucrat în pauza competiţională, făcînd şah-mat apărarea adversă la capătul unei faze spectaculoase. După cinci pase consecutive, toate din prima atingere, mingea a ajuns la Rusmir, care l-a executat pe Zimmerman cu un şut din centrul careului. Golul a adus ceva linişte în tabăra gazdelor, dar nu şi avîntul pe care-l aşteptau cei aproape 2.000 de spectatori. Mai mult, Ionuţ Matei a fost la un pas de egalare cu două minute înainte de pauză, însă Curcă a blocat şutul său. La reluare, Farul a taxat prompt o gafă a defensivei buzoiene şi Alibec a dublat avantajul cu un şut din centrul careului, după ce a dejucat pasul la ofsaid făcut de adversari. Cu cele trei puncte în buzunar, elevii lui Ion Marin au jucat mai relaxat şi au fost aproape să marcheze al treilea gol, dar Alibec şi Larie nu au nimerit ţinta. Pînă la final, acelaşi Matei a lăsat impresia că Gloria încă mai respiră, cu un şut de la 16 metri, reţinut de Curcă, dar a fost prea puţin. Victoria constănţenilor le dă speranţe pentru salvarea de la retrogradare şi îi îngroapă definitiv pe buzoieni, care par să se gîndească mai mult la baremul minim de punctaj.

Au evoluat formaţiile: Farul (antrenor Ion Marin): G.Curcă - Măţel, Rastovac, Pahor, G.Mendy - Pantelie (46 Băcilă), Larie, Rusmir, Chico (Fatai 88) - Alibec, Gosic (76 Voiculeţ); Gloria (antrenor Constantin Cîrstea): Zimmermann - Bonfim, Mera, Raţiu, Vlaicu, Fl. Sandu (83 Popovici) - Ademar (54 Ad. Popa), I.Matei, Poparadu, Vigariu - Axente. Marcatori: Rusmir 20, Alibec 51. Arbitri: Ionică Serea (Focşani) - Sebastian Gheorghe (Suceava) şi Irina Mîrţ (Bucureşti). Spectatori 2.000. Cartonaşe galbene: Larie, Băcilă / Fl. Sandu.

“Săpăligă”, mulţumit de noii veniţi

La finalul partidei, Ion Marin s-a declarat mulţumit de prestaţia noilor veniţi, cu un minus pentru Pantelie, revenit după o accidentare care la ţinut două săptămîni pe tuşă. “Un joc dificil pe care l-am anticipat, însă şi ei ne-au surprins cu aşezarea în teren. A fost o victorie pe deplin meritată, muncită, un succes care ne dă speranţe pentru viitor şi speranţe că se poate construi o echipă aproape nouă. Pantelie nu a intrat bine în meci, dar Larie şi Măcel au confirmat. Este bine că am ieşit cu puţini accidentaţi din perioada de pregătire şi vom avea de unde alege în continuare. Pentru meciul cu Rapid, Gerlem, Ben Tekloh şi cu Nanu vor fi şi ei apţi”, a spus “Săpăligă”. De partea cealaltă, antrenorul secund al buzoienilor, Ion Balaur, a precizat că, în ciuda insuccesului, speră la atingerea obiectivului din acest sezon, salvarea de la retrogradare. “Ne-am propus să nu pierdem, dar reuşita din debutul reprizei a doua a gazdelor a creat o diferenţa şi nu am reuşit să revenim. Sperăm în continuare la salvare pentru că fiecare joc poate avea istoria lui”, a spus tehnicianul.