Punctaj maxim pentru formaţiile constănţene în Liga a III-a

Fotbal / Liga a III-a, Seria a II-a, etapa a 2-a

Sport 04 Septembrie 2010 / 00:00 832 accesări

Vineri s-au disputat şase meciuri contând pentru etapa a 2-a din cadrul Ligii a III-a la fotbal, Seria a II-a. Ambele formaţii constănţene au evoluat pe teren propriu şi au câştigat clar partidele respective. Callatis Mangalia a obţinut a doua victorie a sezonului, 2-0 cu FC Voluntari, dar scorul este mic în raport cu numărul de ocazii pe care le-au avut gazdele. Cele două goluri au fost marcate de Radu Doicaru, iar oaspeţii au ratat un penalty în min. 88. Aflată la debut în acest campionat, pentru că şi-a amânat meciul din prima etapă, CS Eforie a câştigat fără probleme jocul cu Phoenix Ulmu, scor 4-1. Gazdele şi-au asigurat victoria încă de la pauză, marcând trei goluri în prima repriză, prin D. Niţă şi Borza (2), ultimul punctând şi în finalul meciului.

Rezultatele etapei a 2-a: Callatis Mangalia - FC Voluntari 2-0 (Doicaru 52, 65); CS Eforie - Phoenix Ulmu 4-1 (marcatorii gazdelor: D. Niţă 6-pen., Borza 24, 44, 90); CS Buftea - Rapid II Bucureşti 2-0; Dunărea Călăraşi - Comprest GIM Bucureşti 5-1; Unirea Slobozia - Spicul Mopan Bucureşti 3-0; CS Tunari - ACS Berceni 1-2. Întâlnirea Partizanul Merei - CSM Rm. Sărat are loc sâmbătă, de la ora 17.00. ABC Stoicescu a stat. În clasament conduce Dunărea Călăraşi, cu 6 puncte (golaveraj: 7-2), urmată de Callatis Mangalia, tot cu 6p (golaveraj: 6-1), Unirea Slobozia 4p (golaveraj: 4-1), CS Buftea 4p (golaveraj: 2-0), CS Eforie 3p/1j (golaveraj: 4-1) şi CS Tunari 3p (golaveraj: 4-2).