Qatar - Franța, finala CM de handbal masculin

Handbal (m) / Campionatul Mondial din Qatar

Sport 31 Ianuarie 2015 / 00:00 634 accesări

Marea finală a ediției a 24-a a Campionatului Mondial de handbal masculin se va disputa între Qatar (marea revelație a actualei ediții) și Franța (campioana europeană și olimpică). Ajunși în penultimul act, qatarezii nu au ratat șansa de a evolua pentru titlul mondial în fața propriilor suporteri, învingând, vineri seară, în prima semifinală, Polonia, cu scorul de 31-29 (16-13). Polonia a reușit doar în primele 20 de minute să repete jocul foarte bun din sferturi, cu Suedia, când a și condus pe tabelă, scor 10-9. Din acel moment, susținuți de cei 15.000 mii de fani din “Lusail Sports Arena”, handbaliștii pregătiți de Valero Rivera au preluat inițiativa și la pauză conduceau deja cu trei goluri, 16-13. Rafael Copote (6g), Zarko Markovic (5) și Kamalaldin Mallash (6) au păstrat Qatarul mereu în avantaj în partea secundă, uneori și la patru goluri. Polonia nu a putut să se apropie decât la cel mult două lungimi, 23-21 și 24-22, la aceeași diferență încheindu-se și meciul, 31-29 pentru Qatar.

Tot vineri seară, a doua semifinală, dintre Franța și Spania s-a încheiat cu succesul handbaliștilor pregătiți de Claude Onesta, scor 26-22 (18-14). Spania a condus o singură dată în acest meci, 4-3 - în min. 6, Karabatic și compania impunând apoi ritmul și forțând mereu campioana mondială să alerge după egalare. Chiar dacă ibericii au păstrat suspansul până spre final, când s-au apropiat la un singur gol, Franța a dat mereu impresia că nu poate pierde o nouă prezență într-o finală de Campionat Mondial, unde va avea șansa să devină prima echipă cu cinci titluri în palmares.

În partidele din turneul locurilor 5-8, disputate vineri, s-au consemnat rezultatele: Croația - Germania 28-23 și Danemarca - Slovenia 36-33. Sâmbătă au loc meciurile: Germania - Slovenia (ora 15.30) şi Croația - Danemarca (ora 18.15). Finala mare, dintre Qatar și Franța va avea loc duminică, de la ora 18.15 (în direct la DolceSport 2), iar finala mică, dintre Polonia și Spania, este programată tot duminică, de la ora 15.30.