Qatar, Croația, Slovenia și Spania, primele sfert-finaliste ale CM de handbal masculin

Handbal masculin / Campionatul Mondial din Qatar

Sport 27 Ianuarie 2015 / 00:00 803 accesări

Visul Qatarului continuă la actuala ediție a Campionatului Mondial de handbal masculin, țara gazdă reușind să se califice între cele mai bune opt echipe ale lumii. În optimile de finală, cu Austria, qatarezii s-au impus cu scorul de 29-27, după ce la pauză europenii aveau un gol avantaj, scor 14-13. Qatar a avut în... muntenegreanul Zarko Markovic (inter dreapta, fost la HSV Hamburg) și în... cubanezul Rafael Capote (inter stânga, fost la Naturhouse La Rioja) principalii oameni de gol, în timp ce pentru Austria s-a evidențiat extrema dreaptă Robert Weber (Magdeburg). Momentul-cheie s-a înregistrat în min. 56, când, la scorul de 24-24, Qatar a beneficiat de o superioritate numerică, apoi arbitrii au dictat și un fault în atac la Bilyk, iar gazdele s-au desprins la 27-24. În sferturi, Qatar va întâlni, astăzi, învingătoarea dintre Germania și Egipt, partidă disputată aseară. Duelul european dintre Slovenia și Macedonia a revenit formației pregătite de Boris Denic, la capătul unei partide disputate, dar în care slovenii s-au aflat în permanență la conducere pe tabelă. Dragan Gajic, golgheterul acestei ediții a CM, a câștigat, de asemenea, lupta de la distanță cu Kiril Lazarov, primul încheind meciul cu nouă goluri, în timp ce fostul golgheter al Ligii Campionilor a punctat de doar șapte ori. Meciul dintre Franța și Argentina va stabili echipa care va întâlni Slovenia în sferturi. Partida dintre Croația și Brazilia anunța un succes facil al echipei pregătite de Slavko Goluza, dar sud-americanii au fost extrem de aproape de cea mai mare surpriză a turneului final. Calificată cu multe emoții în optimile de finală, Brazilia s-a aflat acum la doar cinci minute de sferturi, doar experiența din final a croaților înclinând balanța. Brazilia a condus după primele 30 de minute cu 15-13, după care vedetele Duvnjak, Cupic, Strlek și Gojun au întors rezultatul în min. 38, 18-15 pentru Croația. Condusă de pe margine de spaniolul Jordi Ribera, Brazilia a revenit rapid în joc, iar în min. 46 avea din nou avantaj pe tabelă, scor 21-20, după reușita interului dreapta Cardoso. S-a mers cap la cap până în min. 55, scor 24-24, moment în care golurile lui Karacic și Duvnjak, pentru 26-24, au oferit Croației șansa desprinderii decisive. Brazilia a mai înscris o dată, a avut chiar și șansa de a egala, având atacul în ultimele 21 de secunde, dar nu a mai putut să pună în pericol poarta apărată de Alilovic. În sferturi, Croația va întâlni învingătoarea dintre Polonia și Suedia. Singura partidă fără dramatism a fost între campioana mondială Spania și Tunisia, handbaliștii pregătiți de Manolo Cadenas având un start fulminant: 4-0 - în min. 6. Spania și-a mărit constant avantajul, 7-2 - în min. 10, 10-4 - în min. 17, pentru ca după primele 30 de minute soarta partidei să fie deja pecetluită: 18-9 pentru iberici. Diferența a crescut la 20-9 - în min. 34, Spania asigurându-și un final liniștit și o victorie clară: 28-20. Ibericii vor da piept în sferturi cu învingătoarea dintre Islanda și Danemarca.

Ieri s-au disputat în primele partide din turneul locurilor 17-24: Chile - Iran 31-32, Algeria - Arabia Saudită 25-27, Belarus - Bosnia & Herțegovina 37-29. Partida Cehia - Rusia a avut loc aseară. Astăzi se desfășoară partidele: Chile - Algeria (ora 14.00, pentru locul 23), Iran - Arabia Saudită (ora 16.00, pentru locul 21), Bosnia & Herțegovina - învinsa din meciul Cehia / Rusia (ora 18.00, pentru locul 19) și Belarus - învingătoarea din meciul Cehia / Rusia (ora 20.00, pentru locul 17).