Raluca Olaru, în sferturile turneului de dublu de la Shenzen

Tenis de câmp

Sport 03 Ianuarie 2017 / 16:58 387 accesări
Raluca Olaru este la un pas de o prezență în semifinale

Perechea Raluca Olaru (România) / Olga Savchuk (Ucraina) a câștigat marți, scor 6-2, 6-2, duelul cu cuplul chinez Duan Yingying / Qiang Wang și a reușit calificarea în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de la Shenzen, dotat cu premii în valoare totală de 626.750 de dolari.

Olaru și Savchuk s-au impus pentru prima oară pe serviciul advers în game-ul al treilea din primul set, însă replica chinezoaicelor a fost imediată, acestea reușind să egaleze la doi. De aici, favoritele 3 ale competiției de la Shenzen și-au adjudecat patru game-uri consecutive, câștigând setul cu 6-2. Setul secund s-a desfășurat după aceleași coordonate: Olaru și Savchuk au obținut primul break în game-ul al treilea și nu au mai cedat avantajul până la final, impunându-se cu un dublu 6-2.

Pentru prezența în sferturile de finală, Raluca Olaru și Olga Savchuk vor fi recompensate cu un cec în valoare de 3.852 de dolari şi 60 de puncte WTA.

În confruntarea care va decide una dintre semifinalistele turneului din China, cuplul româno-ucrainean se va confrunta cu chinezoaicele Chen Liang și Jing-Jing Lu.