Rapidul „stelar”

Spectacol total în turneul de fotbal pe plajă de la Mangalia

Sport 19 Iunie 2006 / 00:00 1181 accesări

Dornic să vadă fotbal de calitate şi vedete, publicul din Mangalia a luat cu asalt plaja de lîngă Hotel President, care a găzduit turneul de fotbal pe plajă „Războiul Stelelor”, ajuns la ediţia a doua. 11 echipe au participat la turneu, marea absentă fiind FC Farul Constanţa, care nu s-a prezentat deşi a fost invitată! Grupa A le-a revenit celor de la Dinamo, cu 15p, urmaţi de Rapid 10p, Naţionala Artiştilor 7p, FC Argeş 6p, Steaua 4p şi FC Stranierii 0p. În grupa B, prima a fost FC Naţional, cu 10p, urmată de CSS Beynguard Mangalia 9p, FCM Reşiţa 7p, Naţionala Parlamentului 3p şi Callatis Mangalia 0p.

Ghinion teribil pentru CSS Beynguard Mangalia

În semifinale s-au calificat primele două clasate în fiecare grupă, ambele partide necesitînd prelungiri: Rapid - FC Naţional 3-3 a fost decisă în favoarea primeia la lovituri de departajare, iar victoria lui Dinamo în faţa lui CSS Beynguard Mangalia, scor 3-2, a fost adusă de golul de aur înscris în prelungiri de Mara! Bucureştenii au condus cu 2-0 (Vlădoiu şi Mara), însă gazdele au egalat prin Erdinci Cogali şi Ionuţ Florea. Pînă la final, mangalioţii au avut două bare (Beinur Nuredin şi Neculai Tănasă, ultimul din penalty!) şi reuşita lui Mara i-a împiedicat să-şi apere titlul cucerit anul trecut.

Surclasată în grupă, Rapid s-a revanşat în finală

Finala dintre dinamovişti şi rapidişti a fost extrem de spectaculoasă, primii instalîndu-se la cîrma jocului încă din start. Cu Mara în prim plan, autor a patru din totalul de cinci goluri ale echipei sale (a mai înscris D.Rednic), Dinamo a condus tot timpul pe tabela de scor, dar nu a mai repetat prestaţia din grupă, cînd a trecut de giuleşteni cu 8-1, şi s-a văzut egalată pe final. Rapidul, cu un lot alcătuit în majoritate din fundaşi, a dominat jocul aerian şi a marcat mai multe goluri cu capul, prin Dulca şi Constantinovici, ultimul fiind şi cel care a împins partida în prelungiri, la scorul de 5-5, pentru că Vlădoiu a trimis mingea în bară în ultimul minut! Prelungirile au făcut deliciul publicului, atît prin ratări, Constantinovici în secundele finale, cît şi prin intrarea pe teren a unui musafir nepoftit, un cîine (negru, nu roşu!). S-a trecut la lovituri de departajare, executate după regula morţii subite, iar după ratările succesive ale lui Mara, Constantinovici şi Mateuţ, necunoscutul Vasile Moigrădean, care a marcat două goluri şi în timpul regulamentar, a adus victoria Rapidului. Învingătorii ediţiei a doua din "Războiul Stelelor" sînt portarul Sorin Colceag şi jucătorii de cîmp Florin Constantinovici, Cristi Dulca, Adrian Matei, Vasile Moigrădean, Aurel Marinescu şi Rodin Voinea, conduşi de pe bancă de Nae Manea, dar numai în primele zile. Pe locul secund s-a clasat Dinamo, iar pe locul al treilea CSS Mangalia, învingătoare fără joc în finala mică, pentru că FC Naţional plecase deja spre Bucureşti, după ce pierduseră semifinala la lovituri de departajare!