Ratările s-au răzbunat în prelungiri

Fotbal / Cupa României, faza I: FC Farul II - Portul Constanţa 0-2

Sport 31 Iulie 2008 / 00:00 1408 accesări

Garnisită cu multe vedete de la echipa mare, FC Farul II a părăsit Cupa României încă din prima fază. Chiar dacă au beneficiat de serviciile lui Tibor Moldovan, Lucian Pîrvu, Gaston Mendy sau Fatai, “rechinii mici” au cedat în faţa celor de la Portul Constanţa, 0-2, după prelungiri. Sub privirile antrenorului Ion Marin, aflat în tribunele stadionului SNC, FC Farul II a dominat cu autoritate partida, reuşind însă performanţa de a rata din toate poziţiile. Campionii au fost Pîrvu şi Moldovan, care nu au nimerit spaţiul porţii, după ce depăşiseră şi portarul. Mai mult fiecare şi-a trecut în cont cîte o bară, în timp ce Moldovan a fost blocat mereu de excelentul portar David. Cum nici Portul nu a reuşit să marcheze, deşi a fost la un pas să dea lovitura în minutul 90 prin Roşu, meciul a intrat în prelungiri. În ciuda dominării clare, FC Farul II nu a reuşit să înscrie nici în prima repriză de prelungiri, portarul David făcînd minuni între buturi. În schimb, “portuarii” nu au iertat şi, în minutul 109, Dinu a deschis scorul la o neatenţie a apărării defensive. Disperaţi, elevii lui Ion Constantinescu s-au aruncat în ofensivă, dar au rămas în inferioritate numerică, după ce Călin s-a lovit la cap după un duel cu un adversar. Fundaşul dreapta nu a mai putut continua jocul, fiind transportat la spital, iar FC Farul II efectuase toate schimbările. Profitînd de spaţiile libere, Portul a mai înscris o dată în minutul 118 prin Tiberiu Ionescu, asigurîndu-şi o calificare surprinzătoare în faza a doua a competiţiei.

Au evoluat - FC Farul II (antrenor Ion Constantinescu): V. Neagu - Ţarălungă (69 I. Călin), Bubuleandră, Lăzărescu, G. Mendy - Durbac - L. Pîrvu, C. Matei (46 Ştefănescu), Fatai, Alibec (98 Calagi) - T. Moldovan (81 Fl. Neaga); Portul (antrenor Gabriel Şimu): David - Cîrmaciu, Chiriac (46 Poşircă), Anghel, Curtnazîr (59 Rîmeşovschi) - I. Petre, Chiperi (76 Buzea), Prodan, Rotaru (46 T. Ionescu) - Roşu, Dinu. Au arbitrat: Dragoş Toader - Sorin Pădureanu şi Gabi Georgescu. Rezervă: Emilian Dache (toţi din Constanţa).