Raul continuă să scrie istorie în UCL

Fotbal / Liga Campionilor, optimi de finală, manşa retur

Sport 09 Martie 2011 / 00:00 672 accesări

Odată cu golul înscris în tur, la Valencia, atacantul spaniol Raul Gonzalez a devenit jucătorul cu cele mai multe goluri înscrise în cea mai importantă competiţie europeană - 69. O performanţă istorică, pe care Raul o poate îmbunătăţi chiar în această seară, în returul de pe Veltins Arena. Cu Schmitz suspendat, iar Hoogland şi Pander accidentaţi, antrenorul Felix Magath are dureri de cap şi cu Huntelaar, nerefăcut complet după o accidentare. Fără înfrângere în deplasare în această ediţie a UCL, Valencia se prezintă cu echipa ideală, inclusiv Albelda revenit după suspendare. Iar un egal pare accesibil spaniolilor, care ar putea duce meciul în prelungiri şi chiar penalty-uri de departajare, unde orice este posibil! Pe White Hart Lane, Tottenham încearcă să dea marea lovitură - calificarea în sferturile de finală ale unei competiţii care părea inaccesibilă pentru formaţia londoneză până anul trecut. Dar după parcursul excelent din acest sezon, Spurs începe să spere chiar la mai mult - la finala de pe Wembley! Cu Bale şi Van der Vaart anunţaţi titulari, englezii par să fie mari favoriţi la calificare. Mai ales că AC Milan continuă să aibă probleme la mijloc, unde Cassano, Van Bommel şi Emanuelson nu sânt eligibili pentru UCL, Gattuso este suspendat, iar Ambrosini, Pirlo şi Boateng sunt accidentaţi! Astfel că tânărul Merkel - inclus pe lista italienilor datorită cerinţelor UEFA - ar putea ajunge titular într-un meci capital pentru AC Milan!

Programul din această seară, ambele partide fiind programate la ora 21.45: Tottenham Hotspur - AC Milan (1-0 în tur); Schalke ‘04 Gelsenkirchen - FC Valencia (1-1 în tur).