Răzvan Florea debutează astăzi la CM de la Roma

Sport 27 Iulie 2009 / 00:00 439 accesări

Duminică au început la Roma întrecerile concursului de înot din cadrul Campionatelor Mondiale de nataţie. Primul constănţean care a intrat în bazin a fost Dragoş Agache (25 de ani), care nu a reuşit decît al 67-lea timp în seriile probei de 100m bras: 1:03,02. Astăzi va veni şi rîndul lui Răzvan Florea (29 de ani) să concureze, în seriile probei de 100m spate dimineaţa (ora 11.36) şi în semifinale după-amiază, dacă se califică din serii. Prima finală pentru delegaţia României a prins-o Camelia Potec, care s-a calificat ieri în finala cursei de 400m liber cu al cincilea timp în serii: 4:04,25. Reprezentanta noastră a terminat finala de aseară tot pe locul 5, cu timpul de 4:03,41. Titlul mondial i-a revenit italiencei Federica Pellegrini, care a coborît în premieră sub patru minute pe această distanţă, 3:59,15 reprezentînd un nou record mondial al probei. Podiumul a fost completat de două britanice, Joanne Jackson şi Rebecca Adlington, ultima fiind campioana olimpică de la Beijing.

România s-a calificat în sferturile turneului de polo

Echipa naţională de polo a României şi-a îndeplinit obiectivul la aceste Campionate Mondiale, calificarea în sferturile de finală, după ce a învins ieri Australia cu scorul de 7-5 (2-1, 1-1, 2-1, 2-2). Marcatorii echipei noastre au fost C. Radu 2, Diaconu 2, Kadar, R. Georgescu şi Iosep. În primele două meciuri ale barajului pentru sferturi: Canada - China 9-5 şi Germania - Muntenegru 9-8 după prelungiri, campioana europeană en-titre fiind eliminată de nemţi din cursa pentru sferturi! Partida Serbia - Italia a avut loc aseară. Iată programul sferturilor de finală, care vor avea loc marţi: Spania - Canada (ora 15.00), Croaţia (campioana mondială en-titre) - România (ora 16.20), Ungaria - Serbia sau Italia (ora 17.40) şi SUA - Germania (ora 22.00).