Răzvan Florea, în finala cursei de 200 m spate

Înot

Sport 15 August 2008 / 00:00 436 accesări

Înotătorul constănţean Răzvan Florea a confirmat şi la Beijing că este unul dintre cei mai buni specialişti din lume la 200m spate. Toate medaliile sale importante au fost obţinute la această probă: bronz olimpic în 2004, la Atena, argint european în 2004, bronz european în 2006 şi 2008. Ieri, Florea s-a calificat pentru a treia oară consecutiv în finala probei sale favorite: la Sydney s-a clasat pe locul 6, iar la Atena pe locul 3. În semifinala de la Beijing, sportivul antrenat de Gina Handrea s-a clasat pe locul secund, cu 1:56,45, îmbunătăţind recordul naţional care îi aparţinea (1:57,03). El a fost devansat doar de americanul Aaron Peirsol, care s-a calificat în finală cu cel mai bun timp, 1:55,26, în timp ce timpul lui Florea a fost al cincilea. Diferenţa de fus orar face ca, la ora la care citiţi aceste rînduri, finala probei de 200 m spate să se fi încheiat deja, ora de start fiind 5.19. Răzvan va mai lua astăzi startul şi în proba de ştafetă 4x100 m mixt (seria 1, ora 15.44), alături de Valentin Preda (bras), Ioan Gherghel (fluture) şi Norbert Trandafir (craul). De asemenea, Dragoş Coman va înota în seria 2 la 1.500 m liber, la 13.57.

Tot ieri, dar în reuniunea a doua, au luat startul în serii alţi trei înotători români. Camelia Potec s-a calificat în a treia sa finală la Beijing, cîştigînd cu mare avans seria a treia a probei de 800 m liber, cu timpul de 8:19,70. Ea a înotat excelent în prima jumătate a cursei, fiind mult timp sub recordul mondial şi încheind la trei sutimi de recordul olimpic! În clasamentul general al timpilor de calificare, Potec a ocupat locul 2, fiind devansată de britanica Rebecca Adlington, cu 8:18,06. Finala este programată sîmbătă, de la ora României 5.13. Norbert Trandafir, la 50 m liber, şi Ioan Gherghel, la 100 m fluture, nu au reuşit să se califice în semifinale, fiind eliminaţi.