RC Judeţean Farul a pierdut restanţa cu Steaua

Sport 18 Decembrie 2007 / 00:00 589 accesări

Formaţia constănţeană Rugby Club Judeţean Farul a disputat ieri ultima partidă oficială din anul 2007, cedînd în deplasare în faţa echipei bucureştene Steaua, scor 17-8, după un meci fără miză, dar foarte spectaculos, în ciuda terenului acoperit cu zăpadă. Farul a reuşit o primă repriză foarte bună şi a condus la pauză cu 8-0, prin punctele realizate de Carpo (min.4, eseu) şi Munteanu (min.25, lovitură de pedeapsă). Gazdele au dominat mai mult după pauză, au redus din scor printr-o încercare transformată (min.43) şi au întors rezultatul în ultimele zece minute, cînd au marcat alte două eseuri, unul fiind transformat. Au jucat pentru Farul (antrenor Leodor Costea): Tudosa, Bejan, Hositaşvili - Uchava, Iorga - Carpo, Agiacai, Chiriac - Samharadze, Munteanu - M. Dumitru, Puiu, Dumbravă, Gheară - Petre (au mai intrat Cl. Dumitru, Florea şi Mitu). Constănţenii au intrat în vacanţă, următorul meci oficial fiind programat pe 8 martie 2008.

În clasamentul final al seriei a doua, Steaua a totalizat 48 de puncte, iar Farul 39p. Cele şase echipe calificate pentru play-off sînt, în ordinea punctajului acumulat în sezonul regulat: 1. Steaua Bucureşti 48p; 2. Dinamo Bucureşti 47p; 3. Farul Constanţa 39p; 4. Remin Baia Mare 38p; 5. Universitatea Cluj 30p; 6. RCM Timişoara 22p. În play-off se va pleca însă de la zero, iar primele partide urmau să aibă loc joi 20 decembrie, după cum urmează: Timişoara - Steaua; Cluj - Dinamo; Baia Mare - Farul. Se va juca pînă la urmă doar întîlnirea de la Timişoara, celelalte două fiind amînate. În play-off, primele patru clasate după tur şi retur vor disputa semifinalele, iar în play-out ultimele două clasate după tur şi retur vor retrograda.